Im więcej pracy, tym mniej szczęścia?

Długość pracy jest mocno powiązana z poczuciem szczęścia odczuwanym przez Europejczyków. Tylko w przypadku Amerykanów tygodniowy wymiar pracy nie ma wpływu na poziom szczęścia. Tak wynika z badań przeprowadzonych na pracownikach z Europy i USA przez Adama Okurycza-Kozaryna z Uniwersytetu w Dallas.

Im więcej pracy, tym mniej szczęścia?
Źródło zdjęć: © thinkstock

A. Okurycz-Kozaryna pytał pracowników o to, ile godzin tygodniowo pracują oraz o to, czy są bardzo szczęśliwi, dość szczęśliwi czy raczej niezbyt szczęśliwi. Okazało się, że wśród Europejczyków pracujących mniej niż 17 godzin tygodniowo, bardzo szczęśliwych było 28%, a wśród tych którzy pracowali ponad 60 godzin - już tylko 23%. U Amerykanów nie było różnicy w poziomie szczęścia w odniesieniu do czasu pracy. Zdaniem A. Okurycza-Kozaryny różnica ta związana jest z tym, że Amerykanie mocniej niż Europejczycy wierzą w to, że ciężka praca związana jest z sukcesem dającym poczucie szczęścia.

Barbara Killinger, psycholog kliniczny i znany ekspert w dziedzinie pracoholizmu, potwierdza, że w cieniu rozwijającej się z szybkością światła kariery często po prostu nie zauważamy, że praca 24 h na dobę rujnuje nasze życie osobiste i w efekcie nas unieszczęśliwia. Według B. Killinger podłożem tego zjawiska jest obsesyjno-kompulsywny pęd do zdobycia akceptacji i sukcesu poprzez zapewnianie sobie kontroli i władzy.

JK

pracownicypracoholizmpraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)