Trwa ładowanie...

Imponujący obrót na koniec sesji - komentarz po sesji

Początek handlu na warszawskim parkiecie przebiegał bardzo niemrawo. Do godziny dwunastej na całym rynku obrót nie przekroczył 200 mln zł. Troszeczkę lepiej było w drugiej połowie sesji, kiedy to do fixingu wolumen sięgnął 607 mln zł. Koniec sesji charakteryzował się dużymi transakcjami, w wyniku których przekroczyliśmy poziom 1 250 mln zł. Zmienność na dzisiejszej sesji nie była wysoka, ostatecznie indeks spółek o największej kapitalizacji WIG20 stracił 0,02 proc., a szeroki WIG – 0,05 proc. Z istotnych informacji dotyczących polskiej gospodarki należy wspomnieć, iż OECD prognozuje, iż PKB spowolni w Polsce z 3,3 proc. w tym roku do 3,0 proc. w roku przyszłym. Zdaniem organizacji motorem wzrostu będzie ożywienie eksportu i poprawa popytu krajowego.

Share
Imponujący obrót na koniec sesji - komentarz po sesji
Źródło: Fotolia, Fot: lassedesignen
dkmzdia

Z największych spółek najlepiej zaprezentował się OrangeOrange (Zobacz notowania spółki ») (+2,83 proc.). Po zielonej stronie znalazły się między innymi: LPPLPP (Zobacz notowania spółki ») (+2,26 proc.), AliorAlior (Zobacz notowania spółki ») (+1,60 proc.) i Pekao (+0,90 proc.). Po czerwonej stronie znalazła się Kernel ( 1,27 proc.), PKN (-1,47 proc.), Synthos (-1,39 proc.). Nieznaczne spadki zanotowały: BZW (-0,01 proc.), PGE ( 0,05 proc.). Na dzisiejszej sesji spółką najbardziej przeceniającą się był Tauron (-2,80 proc.).

Wśród spółek na szerokim rynku wyróżniało się CCC, które po dzisiejszej sesji wchodzi do indeksu MSCI Standard. Obroty na obuwniczej spółce sięgnęły 260 mln zł. Traciły na wartości akcje Midasa (-3,17 proc.), który poinformował, iż nie weźmie udziału w aukcji na rezerwację częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz. Dzisiaj zadebiutowały akcje Vigo System, spółki produkującej detektory podczerwieni, kamery termowizyjne i systemy pomiarowe. Spółka na rynku pierwotnym oferowana była po 180 zł. Na zamknięciu trzeba było już zapłacić 200 zł.

dkmzdia

Statystyka wtorkowej sesji wskazuje na przewagę strony podażowej nad popytową. Spółek, które zyskiwały na wartości, było 35 proc. przy 50 proc. spółek tracących. Od początku roku warszawski parkiet znajduje się w trendzie bocznym z ważną barierą oporu na poziomie 55 500 pkt i wsparciem na psychologicznym poziomie 50 000 pkt. Pomimo iż oprocentowanie lokat w bankach systematycznie spada, nie widać obecnie zainteresowania drobnego kapitału warszawską giełdą. Być może ostatni miesiąc tego roku przyniesie większe ożywienie na warszawskiej giełdzie i inwestorzy doczekają się rajdu św. Mikołaja.

Grzegorz Skrzyczyński
Makler DM BZ WBK S.A.

dkmzdia

Podziel się opinią

Share
dkmzdia
dkmzdia