Trwa ładowanie...
d3u25uj

Indeks cen mieszkań spadł w XII o 1,1 proc. mdm - Open Finance, Home Broker

04.01. Warszawa (PAP) - Indeks cen transakcyjnych mieszkań spadł w grudniu o 1,1 proc. mdm i wynosi 725,7 pkt. W całym 2012 r. indeks cen mieszkań spadł o 13,3 proc. - wynika z...

Share
d3u25uj

04.01. Warszawa (PAP) - Indeks cen transakcyjnych mieszkań spadł w grudniu o 1,1 proc. mdm i wynosi 725,7 pkt. W całym 2012 r. indeks cen mieszkań spadł o 13,3 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker.

"Ostatni miesiąc ubiegłego roku przyniósł spadek indeksu cen mieszkań transakcyjnych o 1,05 proc., do pułapu 725,7 pkt. Liczony w oparciu o transakcje dokonywane przez klientów Open Finance i Home Broker wskaźnik zanotował tym samym najsłabszy rok w pięcioletniej historii" - napisano w komunikacie.

"Dotychczas największy spadek w ciągu roku kalendarzowego zanotowaliśmy w roku 2008, gdy sięgnął on 9,3 proc. Warto dodać, że wszystkie pięć lat zakończyło się spadkiem wartości indeksu. W sumie, od początku jego notowań stracił na wartości już 27,4 proc. A to oznacza, że realnie, czyli po uwzględnieniu inflacji, ceny mieszkań są obecnie o blisko 40 proc. niższe niż na przełomie lat 2007 i 2008" - dodano.

d3u25uj

Zdaniem autorów raportu, sytuację na rynku mieszkaniowym w przyszłym roku w znacznym stopniu determinować będzie spadek tempa wzrostu gospodarczego i pogarszająca się w konsekwencji tego zjawiska sytuacja na rynku pracy.

"Najsłabszy okres na rynku mieszkaniowym przypadnie najprawdopodobniej na pierwszą połowę przyszłego roku. W ostatnim kwartale 2012 roku do użytkowania wprowadzonych zostało szereg mieszkań, które powiększyły pulę mieszkań gotowych niesprzedanych, a to zwiększa presję na sprzedających. Kilka miesięcy trzeba będzie poczekać na wejście w życie złagodzonych przepisów rekomendacji S i T, regulujących zasady udzielania kredytów hipotecznych" - napisano.

Autorzy dodają również, że skończyła się stymulacja ze strony programu "Rodzina na Swoim", a jego następca - "Mieszkanie dla Młodych" - nie zacznie obowiązywać wcześniej niż od połowy roku.

"Niemniej, po kilkudziesięcioprocentowej przecenie mieszkań, obserwowanej w ostatnich kilku latach, ich ceny stają się osiągalne dla coraz szerszego grona potencjalnych klientów. Jeśli ich nastawienie do zaciągania długoterminowych zobowiązań się poprawi, przyszły rok skończy się pewnie umiarkowanym, kilkuprocentowym spadkiem średnich cen mieszkań. Jeśli nastroje pozostanę minorowe, niewykluczone są spadki rzędu kilkunastu procent" - dodano. (PAP)

nik/ asa/

d3u25uj

Podziel się opinią

Share
d3u25uj
d3u25uj