Indeksy wciąż próbują rosnąć
Po jednodniowym spadku warszawski parkiet powrócił w środę do wzrostów. Brak większej ochoty do realizacji zysków na globalnych parkietach przełożył się również na wydarzenia w Warszawie.
06.05.2009 17:12
Po jednodniowym spadku warszawski parkiet powrócił w środę do wzrostów. Brak większej ochoty do realizacji zysków na globalnych parkietach przełożył się również na wydarzenia w Warszawie
Po niższym otwarciu rynek dość szybko wrócił w rejony wczorajszego zamknięcia a po lepszych od oczekiwanych danych makro za oceanu popędził na północ ku nowym maksimom. Kupującym akcje polskich spółek ponownie nie przeszkadzała słabość naszej waluty, jednak okolice 1900 punktów ponownie okazały się dla WIG20 zaporą nie do przejścia. Mimo wyraźnie zyskujących zagranicznych indeksów nasz rynek wykazał nieoczekiwanie relatywną słabość w ostatniej fazie handlu, co doprowadziło do mało udanego finiszu. Ostatecznie WIG20 spadł o 0,21 procent, zaś WIG zyskał 0,37 procent, w czym zasługa szerokiego rynku, który spisywał się dzisiaj całkiem nieźle, co potwierdzają ponad procentowe wzrosty mWIG40 i sWIG80.
W gronie największych spółek po dodatniej stronie rynku finiszowały papiery TPSA, BZWBK, Getinu oraz TVN. Z kolei mimo wcześniejszych wzrostów pod kreską zakończyły dzień m.in. papiery KGHM, PKNOrlen, PKO BP oraz BRE Banku.
Na szerokim rynku inwestorzy intensywnie spekulowali na papierach NWR, Petrolinvestu oraz LCCorp. Spory wolumen odnotował też Bioton, którego obrót zasiliły dzisiaj akcje nowej emisji. Wymowa sesji z racji sięgającego niemal 2 miliardów złotych obrotu, jest raczej negatywna. Zachowanie rynku może wskazywać na formowanie się formacji szczytowej, której towarzyszy intensywna dystrybucja. Z dużą ostrożnością podchodziłbym również do kolejnych lepszych danych makro z gospodarki Eurolandu oraz USA. Przebijanie mocno zaniżonych (celowo?) oczekiwań różnego rodzaju wskaźników, dowodzi póki co zmniejszenia tempa negatywnych tendencji w światowej gospodarce, a nie realną poprawę. Wszystko to rodzi pytanie o racjonalność i cele kreowania dalszych wzrostów przez globalnych spekulantów na rynkach akcji.
Paweł Kubiak
Makler DM BZ WBK
pawel.kubiak@bzwbk.pl
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |