ycipk-2lfsvj

Inflacja bije nas po kieszeniach. Grill dużo droższy niż w zeszłym roku

Chleb, mięso, warzywa, piwo. Wszystko drożeje. Żeby przyrządzić majówkowego grilla, trzeba w tym roku głębiej sięgnąć do kieszeni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tegoroczny grill będzie nas kosztował więcej niż przed rokiem.
Tegoroczny grill będzie nas kosztował więcej niż przed rokiem. (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
ycipk-2lfsvj

Drożyzna zjada twojego grilla - alarmuje czwartkowy "Super Express". Wszystkie produkty potrzebne do zorganizowania tradycyjnej majówkowej biesiady są droższe niż rok temu.

Przykłady? Kiełbasa - rok temu dało się ją kupić za 17,34 zł, a teraz za 23,06 zł - podaje gazeta. Karkówka jest droższa o 2,50 złotego.

Znacznie więcej musimy też wydać na chleb. Podczas zeszłorocznej majówki płaciliśmy 3,27 zł, a teraz aż 4,10 zł. O alarmujących wzrostach cen pieczywa pisał nawet Główny Urząd Statystyczny.

ycipk-2lfsvj

Obejrzyj też: Przydrożny handel bez sprzedawcy. Za granicą to działa, sprawdziliśmy jak jest w Polsce

Zatrważające wzrosty cen widać też w przypadku cebuli. Rok temu kilogram kosztował 1,29 zł, a teraz prawie pięć złotych! Ziemniaki zdrożały natomiast o ponad złotówkę. Nieco droższe jes też piwo.

Czytaj też: Mateusz Morawiecki o cenach prądu. "Tam, gdzie mamy wpływ na ceny, nie ma podwyżek"

ycipk-2lfsvj

Powód? W przypadku warzyw, piwa i pieczywa (które nie mogłyby powstać bez zbóż) to skutek suszy. Jeśli chodzi o mięso wieprzowe przyczyn jest więcej - spadek pogłowia w Polsce, zmniejszenie importu do naszego kraju, a nawet problemy Chin z afrykańskim pomorem świń.

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, inflacja wyniosła 2,2 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu, wobec 1,7 proc. rdr w marcu. To dużo wyżej od oczekiwań analityków rynku, którzy spodziewali się średnio 1,8-procentowego wzrostu. Tak wysokiego skoku cen w sklepach nie było od listopada 2017 r.

Czytaj też: Ceny paliw. Platforma chce likwidacji opłaty emisyjnej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2lfsvj
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2lfsvj

ycipk-2lfsvj
ycipk-2lfsvj