Trwa ładowanie...
d1g16ds

ING Bank Śląski skorzysta z zasilenia kapitałowego

ING Bank Śląski nie planuje oszczędności głębszych niż te zaplanowane na 2009 rok. Zamierza natomiast
skorzystać z zasilenia kapitałowego i przygotowuje się do takiej operacji - poinformował prezes banku Brunon Bartkiewicz.

d1g16ds
d1g16ds

ING Bank Śląski nie planuje oszczędności głębszych niż te zaplanowane na 2009 rok. Zamierza natomiast skorzystać z zasilenia kapitałowego i przygotowuje się do takiej operacji - poinformował prezes banku Brunon Bartkiewicz.

_ Idziemy spokojnie tą linią. Nie dzieje się nic złego, nadzwyczajnego _ - zapewnił we wtorek dziennikarzy prezes, pytany o możliwość wprowadzenia głębszych oszczędności w banku.
Potwierdził, że bank jest "w fazie oszczędności kosztów".

Odnosząc się do perspektywy zaciągnięcia w tym roku przez ING Bank Śląski tzw. pożyczki podporządkowanej (u spółki-matki), by utrzymać na bezpiecznym poziomie wskaźnik wypłacalności, Bartkiewicz potwierdził, że trwają przygotowania do takiego zasilenia.

_ To jest element niezwykle poufny, ale nie potrzeba tu wiele wyobraźni, żeby wiedzieć, że bank będzie chciał skorzystać z zasilenia kapitałowego w tym roku, poza dywidendą. Natomiast to wszystko jest w trakcie przygotowania _ - powiedział prezes, nie zdradzając ani terminu, ani kwoty pożyczki.

d1g16ds

Na początku kwietnia akcjonariusze firmy zdecydowali o niewypłacaniu dywidendy za ubiegły rok i przeznaczeniu ponad 395,5 mln zł z 455,5 mln zł zeszłorocznego zysku na kapitał rezerwowy. Wówczas Bartkiewicz mówił, że ponieważ bank zakłada na ten rok dalszy wzrost aktywności kredytowej, zasilenie kapitału z dywidendy nie zapewni utrzymania współczynnika wypłacalności na odpowiednim poziomie przez cały rok. Stąd możliwość zaciągnięcia w tym roku pożyczki podporządkowanej.

Bartkiewicz uczestniczył we wtorek w studenckiej debacie poświęconej kryzysowi gospodarczemu i perspektywom jego przezwyciężenia, która odbyła się w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Pytany przez dziennikarzy nie chciał nawet ogólnie skomentować wyników banku w pierwszym kwartale, odsyłając do raportu, który będzie opublikowany za dwa tygodnie.

Prezes ING Banku Śląskiego za przejaskrawiony uznał problem opcji walutowych, skutkujących stratami w polskich firmach. Jak powiedział, w zarządzanym przez niego banku większość potencjalnie trudnych spraw została załatwiona we współpracy z klientami.

_ Mamy uzgodnienia i jasną sytuację ze zdecydowanie więcej niż połową klientów. A z niektórymi w ogóle nie potrzebujemy się umawiać, bo nie ma żadnego problemu. Temperatura problemu jest zdecydowanie opanowana _ - ocenił Bartkiewicz.

d1g16ds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g16ds