Trwa ładowanie...
d4l4hop

Jabłka. Unia Owocowa przewiduje wzrost produkcji owoców w Polsce

W nadchodzącym sezonie produkcja jabłek wzrośnie z 2,9 mln ton do 3,4 mln ton - zakłada Unia Owocowa. Wzrost produkcji w Polsce zbiegnie się z płynnym wyczerpaniem zapasów w większości krajów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Produkcja jabłek w nadchodzącym sezonie ma wzrosnąć (zdj. ilustracyjne).
Produkcja jabłek w nadchodzącym sezonie ma wzrosnąć (zdj. ilustracyjne). (money.pl)
d4l4hop

Unia Owocowa w swoim stanowisku, do którego dotarł branżowy portal WiadomościHandlowe.pl, ocenia, że pierwsza połowa sezonu była dobra dla polskich producentów. Popyt na jabłka znad Wisły było widać na rynkach eksportowych.

Jednak wyniki w drugiej części sezonu miny producentów musiały zrzednąć. Wszystko z powodu koronawirusa i związanymi z pandemią utrudnieniami logistycznymi.

Na sytuację na rynku wpływ miały również tegoroczne plony, które były niższe niż zwykle. W efekcie eksport jabłek z Unii Europejskiej zmniejszył się o ok. 150 tys. ton w pierwszych czterech miesiącach 2020 roku.

d4l4hop

Zobacz też: Koronawirus a ceny noclegów. Szykują się promocje

Jak ocenia Unia Owocowa, na unijnych rynkach wewnętrznych będzie stabilny popyt na jabłka i gruszki. Jak oceniają autorzy stanowiska, to efekt zmiany stylu życia i związanego z tym większego zapotrzebowania na świeże warzywa i owoce.

Czytaj: Rekordowe ceny jabłek. Sadownicy mają powody do zadowolenia

d4l4hop

W niektórych krajach - m.in. w Austrii, Polsce, Niemczech, Chorwacji, na Słowacji i na Węgrzech - jabłka zostały uszkodzone. To efekt epizodycznych mrozów, jakie nastąpiły na przełomie kwietnia i maja.

Sprawdź: Jabłka droższe niż banany czy morele. "Takich cen nie było od 20 lat"

Jednak w państwach, w których w zeszłym roku osiągnięto większe wzory - czyli we Francji, Hiszpanii i Portugalii - przewiduje się, że tegoroczne uprawy będą mniejszej wielkości. Dlatego też owoce mają stanowić ok. 30 proc. zebranych plonów do przetworzenia w UE o łącznej wartości 3,3 mln ton. W ubiegłym zbiory do przetworzenia osiągnęły wynik 3,2 mln ton.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4l4hop

Podziel się opinią

Share
d4l4hop
d4l4hop