Trwa ładowanie...
zus
20-08-2015 10:37

Jak powiększyć emeryturę? Wystarczy konsekwencja, by mieć milion złotych

Polacy muszą liczyć się z tym, że ich luka dochodowa, czyli różnica pomiędzy tym, co zarabiają obecnie, a tym, co otrzymają na emeryturze, będzie ogromna.

Share
Jak powiększyć emeryturę? Wystarczy konsekwencja, by mieć milion złotychŹródło: Fotolia
dwz0x3a

* Polacy muszą liczyć się z tym, że ich luka dochodowa, czyli różnica pomiędzy tym, co zarabiają obecnie, a tym, co otrzymają na emeryturze, będzie ogromna. Jak się okazuje, wcale nie trzeba liczyć na łaskawość Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aby uniknąć głodowej emerytury, potrzebna jest konsekwencja w oszczędzaniu. W efekcie miesięczna emerytura może być wyższa nawet o 4-8 tysięcy złotych.*

Aby uzbierać emerytalny milion, trzeba co miesiąc odkładać 327 złotych przez 42 lata. Resztę zrobi sama matematyka. Nawet niewielkie kwoty będą robiły różnicę w przyszłości. Odkładając 50 złotych co miesiąc, zyskasz 150 tysięcy dodatkowych pieniędzy na emeryturze.

- Filozofia samego oszczędzania nie jest złożona. Ale najtrudniejsza jest samodyscyplina i koncentracja na długoterminowym celu, bo łatwiej się odkłada na konkretną rzecz, jak samochód czy telewizor, aniżeli na przyszłość. Wpływ na to mają zbyt niskie zarobki, zbyt dużo bieżących wydatków, a wreszcie przekonanie społeczne, że to państwo powinno nam gwarantować bezpieczne świadczenia emerytalne - tłumaczy Ewa Małyszko, prezes zarządu PKO BP Bankowy PTE.

dwz0x3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwz0x3a