Trwa ładowanie...
cv
20-09-2012 12:30

Jak wpisywać w CV okresy zatrudnienia?

Przygotowujesz CV? Zobacz jak najlepiej umieścić daty zatrudnienia! Nawet jeśli chcesz zakamuflować lukę w życiorysie, ta informacja nie umknie rekruterom

Jak wpisywać w CV okresy zatrudnienia?
d41x3z4
d41x3z4

Wpisując czas zatrudnienia do CV, można posłużyć się dwoma metodami: podać dokładną datę lub zamieścić rocznikowy okres stażu pracy w firmie. Jak te dwa sposoby są postrzegane przez rekruterów?

- Jeżeli daty dotyczące zatrudnienia pojawiają się w CV tylko w formie rocznikowej, wówczas kandydat może się spodziewać ze strony potencjalnego pracodawcy dodatkowych pytań – mówi Magdalena Pietrzak, menedżer Działu Search & Selection z firmy People. - Możemy sobie wyobrazić taką sytuację, kiedy kandydat umieszcza w CV okres zatrudnienia na przykład od 2010 do 2011 roku. Jeżeli rozpoczyna pracę w grudniu 2010 roku, a kończy ją w marcu 2011, to wówczas przepracowuje tylko 4 miesiąca. Ale gdyby rozpoczął pracę w styczniu 2010 roku, a zakończył w grudniu 2011, to jego staż pracy wynosi już dwa lata. Z punktu widzenia oceny doświadczenia kandydata jest to znacząca różnica. Dlatego potencjalny pracodawca zawsze dopyta o dokładny okres zatrudnienia – mówi Magdalena Pietrzak.

Zdarza się jednak, że stosując rocznikowe daty zatrudnia chcemy w ten sposób zakamuflować lukę w CV czy krótki okres pracy w danej firmie. Możemy być jednak pewni, że to nie umknie rekruterom.

- Jeżeli w CV pojawiają się krótkie okresy zatrudnienia w stosunkowo niedługim czasie, na przykład takie po pół roku, to najczęściej rekruterzy będą chcieli doprecyzować w takich przypadkach przyczyny zakończenia stosunku pracy – mówi Magdalena Pietrzak. - Taka sytuacja może się zdarzyć, kiedy kandydat podejmuje się pracy projektowej, przy której zazwyczaj przewidziane są krótkie okresy współpracy. Dlatego jeśli wpisujemy swój staż pracy w CV, w takim wypadku lepiej zaznaczyć, że była to praca projektowa. To samo dotyczy pracy na zastępstwo – radzi Pietrzak.

d41x3z4

Również w przypadku luki w CV, potencjalny pracodawca może zapytać o przyczynę. – Osobiście spotkałam się z sytuacjami, gdzie pracownik uzasadniał swoją lukę w stażu pracy poprzez pobyt na wolontariacie czy na urlopie macierzyńskim. Zdarzało się też, że po prostu nie mógł znaleźć pracy – mówi menedżer Działu Search & Selection z firmy People.

Krótkie okresy zatrudnienia nieuzasadnione np. pracą projektową mogą wpłynąć na ocenę naszej kandydatury. – Jeśli pracodawca chce zbudować stały zespół pod kątem długofalowej współpracy i dodatkowo zatrudnia do rekrutacji firmę zewnętrzną, zależy mu na tym, by pracownik nie odszedł po kilku miesiącach, gdyż procesy rekrutacji, szkoleń oraz wdrożenia pracownika wiążą się dla niego zawsze z pewnymi kosztami. Jeśli w CV występują krótkie okresy zatrudnienia, istnieje ryzyko, że z jakiegoś powodu taki kandydat często zmienia pracę i nie warto w niego inwestować, bo po krótkim czasie może odejść – zauważa Magdalena Pietrzak.

Zawierając w CV dokładne daty okresu zatrudnienia pokazujemy potencjalnemu pracodawcy, że jesteśmy z nim szczerzy, nie mamy nic do ukrycia. – Lepiej postawić na szczerość, bo w przypadku niedokładnych dat zatrudnienia rekruterzy na pewno dopytają o szczegóły – radzi Pietrzak.

MD/JK

d41x3z4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41x3z4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj