Jak zareaguje złoty?

Dzisiejszy dzień jest znacznie bogatszy w odczyty danych makroekonomicznych. O g. 10:00 poznamy zarówno stopę bezrobocia, jak i sprzedaż detaliczną z Polski. Dzisiaj po raz pierwszy od początku urzędowania, Barack Obama złoży wizytę w strukturach UE. Będzie to jednak na tyle krótkie spotkanie, że nie należy się po nim spodziewać konkretnych decyzji, a raczej deklaracji co do dalszych rozmów. Nie bez znaczenia jest też kolejna zapowiadana obniżka stóp procentowych na Węgrzech.

Jak zareaguje złoty?
Źródło zdjęć: © Internetowy Kantor

Dzisiaj odbędzie się szczyt Unia Europejska - USA. W agendzie nie zabraknie oczywiście tematu aneksji Krymu. Oprócz tej sprawy poruszone zostaną kwestie umów handlowych i energetycznych oraz bardziej drażliwy dla USA temat afery podsłuchowej. Co ciekawe, pomimo, że jest to pierwsza wizyta Baracka Obamy w instytucjach UE, samo spotkanie zaplanowano na zaledwie 1,5 h. Można zatem śmiało założyć, że do żadnych istotnych konkluzji nie dojdzie, a stanowiska stron poznamy na konferencji prasowej po spotkaniu.

Nieoficjalnie mówi się, że w przypadku kontynuowania manewru krymskiego na innych terenach Ukrainy, możliwe są sankcje gospodarcze, a nie tylko ograniczenia dla poszczególnych osób. Ważnym elementem jest też projekt transatlantyckiego partnerstwa handlowego i inwestycyjnego. Pod tą nazwą kryje się największa strefa wolnego handlu na świecie. Nie należy jednak oczekiwać, że jakieś wiążące decyzje zapadną na tak ogólnym i krótkim spotkaniu.

Poniedziałkowe słabsze odczyty indeksów PMI z Chin zaczynają pomagać rynkom. Dzieje się tak dlatego, że po serii słabszych danych makroekonomicznych coraz głośniej mówi się o stymulacji chińskiej gospodarki, co powoduje m.in. wzrost cen surowców na giełdach światowych.

Dzisiaj poznamy decyzję węgierskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Analitycy spodziewają się obniżki z 2,7% do 2,6%. Jest to jeden z tych krajów, gdzie bank centralny nie może mówić o niezależności i realizuje politykę rządu. Z tego powodu w dalszym ciągu trwa tam obniżka stóp procentowych. Zagrożenia inflacyjne oraz utrata wartości waluty są niemal ignorowane w imię pobudzania wzrostu gospodarczego. Z polskiego punktu widzenia jest to problem, gdyż zarówno Węgry jak i Polska znajdują się u wielu inwestorów w tym samym koszyku inwestycyjnym, zatem eksperymenty ekipy Victora Orbana kładą się cieniem na kondycji złotówki.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

10:00 - Polska - sprzedaż detaliczna oraz stopa bezrobocia,

10:00 - Niemcy - indeks instytutu IFO,

10:30 - Wielka Brytania - inflacja konsumencka,

15:00 - USA - sprzedaż nowych domów.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 24.12.2013 do 24.03.2014

Kurs CHF/PLN, podobnie jak EUR/PLN, osiągał swoje maksima podczas niepokojów na Krymie i wcześniejsze w sprawie luzowania ilościowego. Jak widać, frank jest walutą, do której inwestorzy uciekają silniej w trakcie zagrożeń konfliktami militarnymi niż niepokojów na rynkach walutowych. Obecnie porusza się on przy dolnej granicy trendu wzrostowego z oporem na poziomie 3,5100 i wsparciem na 3,4400.

USD/PLN

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 24.12.2013 do 24.03.2014

Kurs USD/PLN przebił ważny opór na 3,0800 i podobnie jak pozostałe waluty poszybował w górę, po czym odbił się od kilkumiesięcznych maksimów i zawrócił wyraźnie poniżej tego poziomu. Obecnie kurs porusza się w trendzie bocznym pomiędzy 3,0100 a 3,0800. W przypadku spadków wsparciem są okolice 3,0100, czyli ważne minima ostatnich miesięcy. Dla dalszych wzrostów kolejnym oporem jest poziom 3,0550, gdzie przebiega linia łącząca maksima lokalne.

GBP/PLN

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 24.12.2013 do 24.03.2014

Kurs GBP/PLN odbił się od wzrostowej linii łączącej minima lokalne ostatnich miesięcy, po czym na przestrzeni miesiąca zyskał ponad 20 groszy, przebijając wielomiesięczne maksima z początku grudnia. Po dotarciu niemal do 5,20 kurs gwałtownie zawrócił, tracąc większość tego wzrostu w tydzień. Po tym zdarzeniu kurs utworzył trend boczny. Kurs przebił wczoraj poziom 5,0100, kolejnym wsparciem jest zatem 4,9700, czyli minima tego roku. Dla wzrostów najbliższym oporem jest testowany obecnie 5,1100, czyli linia łącząca maksima lokalne, a po ich przebiciu 5,1850, czyli maksimum ostatniego ruchu.

Maciej Przygórzewski – Senior FX Dealer w Internetowykantor.pl

_ Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. _

eurusdkurs eurowaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)