Trwa ładowanie...

Jąkanie utrudnia znalezienie pracy

Pracodawcy niechętnie przyjmują do pracy osoby jąkające się, ponieważ obawiają się negatywnych reakcji ze strony klientów i innych pracowników.

Jąkanie utrudnia znalezienie pracyŹródło: © lassedesignen - Fotolia.com
d4cy9yl
d4cy9yl

Badania przeprowadzone przez dr Clare Butler z Newcastle University Business School, pokazują, że jąkający się są powszechnie dyskryminowani na rynku pracy. Jak wynika z rozmów przeprowadzonych z 36 mężczyznami w wieku od 21 do 65 lat z Anglii i Walii, wszyscy zetknęli się z tym problemem. Niektórzy zostali automatycznie odrzuceni z powodu problemu z jąkaniem, inni musieli się zadowolić pracą poniżej ich kwalifikacji.

Dwie trzecie z badanych mężczyzn, którzy znaleźli zatrudnienie, było przekonanych, że zostali przyjęci, ponieważ ich praca nie wymaga kontaktów z innymi ludźmi i polega głównie na wykonywaniu powtarzających się czynności. W rezultacie często określali oni swoje zajęcie jako bezmyślne lub frustrujące.

Pracodawcy, którzy odrzucali kandydatury jąkających się, tłumaczyli swoją decyzję niedopasowaniem do specyfiki pracy, obawami przed reakcjami klientów i negatywnym wpływem nowego pracownika na dynamikę zespołu. Jeden z badanych został zatrudniony w urzędzie, ale został poproszony, by nie uczestniczył w spotkaniach służbowych, by nie zakłócać ich przebiegu.

Szacuje się, że 1 proc. populacji się jąka. 80 proc. osób z tym problemem stanowią mężczyźni.

Na podstawie: sciencedaily.com

d4cy9yl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cy9yl