Trwa ładowanie...
rynek jaj

Jakie jaja kupują Polacy? Tanie. Rzadko sięgamy po eko jaja

Tylko co dziesiąte kupowane w Polsce jajo nie pochodzi z chowu klatkowego. Konsumenci kierują się głównie ceną, dlatego jaja ekologiczne nie cieszą się wzięciem. Z drugiej strony, oficjalne dane dotyczą wielkich producentów i nie uwzględniają sprzedaży jaj od tysięcy drobnych sprzedawców na targach.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jakie jaja kupują Polacy? Tanie. Rzadko sięgamy po eko jaja
Źródło: East News, fot: Marek Konrad/REPORTER
d23364h

Jak pisze "Rzeczpospolita", Polacy wciąż wybierają głównie najtańsze jaja z chowu klatkowego i nic nie wskazuje na to, by popularnością miały ustąpić ekologicznym jajom z wolnego wybiegu.

Konsumenci niezmienne kierują się głównie ceną, dlatego w większości pozostają głusi na prowadzone od dłuższego czasu kampanie promujące jaja od "szczęśliwych kur". Sprzedaż rośnie, ale powoli.

Wideo: Polacy coraz chętniej kupują droższe jaja

Jaja z wolnego wybiegu to obecne zaledwie 2,4 proc. rynku jaj w Polsce. Bardziej popularne są jaja z chowu ściółkowego, na które przypada 9 proc. sprzedaży.

d23364h

Dane te pochodzą jednak od organizacji branżowych i dotyczą głównie wielkich producentów. Nie uwzględniają sprzedaży z tysięcy stoisk na targach i bazarach, gdzie często sprzedawane są jaja pochodzące od kur domowych ogródków.

Trudno spodziewać się, by konsumenci przerzucili się na droższy rodzaj jaj w sytuacji, gdy jaja ogólnie mocno podrożały w ostatnim roku. Dzisiaj są o ponad jedną trzecią droższe niż latem 2017 r.

Głównym wyborem pozostają więc najtańsze jaja z chowu klatkowego, ale za kilka lat ich popularność nieuchronnie zmaleje. Wiele sieci handlowych zadeklarowało już, że od 2025 roku nie będą sprzedawać tego typu jaj.

Co ciekawe, okres wielkanocny nie jest szczytem sprzedaży jaj w Polsce. Największe żniwa branża drobiarska przeżywa przed Bożym Narodzeniem.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d23364h

Podziel się opinią

Share
d23364h
d23364h