Jakie studia wybrać, gdy dopada kryzys?
Powoli zbliża się początek nowego roku akademickiego. Studenci wrócą do swoich uczelni, a inni dopiero rozpoczną wybrane studia. A jaki kierunek należało wybrać, patrząc na warunki rynku pracy w dobie kryzysu?
Zima 2009 roku była momentem nie tylko ochłodzenia klimatycznego, ale i fali zwolnień pracowników, co negatywnie wpłynęło na atmosferę w firmach. Kryzys gospodarczy skutecznie popsuł nastroje na rynku pracy. Pracownicy, którzy jeszcze na początku 2008 roku odważnie stawiali żądania finansowe pracodawcom, pod koniec roku bali się o swoje miejsca pracy.
W tym czasie studenci zmagali się z kolejnymi egzaminami w sesji, a uczniowie szykowali do egzaminu dojrzałości oraz zastanawiali, jaki kierunek studiów będzie odpowiedni. Podobny dylemat mieli także studenci, którzy podjęli decyzję o zmianie kierunku studiów albo chcieli rozpocząć równolegle drugie studia. Po co? Oczywiście, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
_ Z doświadczenia wiem, że studia na dwóch, trzech kierunkach to obecnie już norma. Nikogo to nie dziwi. Ponadto, wybór kierunku jest coraz bardziej świadomy. Studenci chcą wiedzieć konkretnie, jakie po ukończeniu danej uczelni mają szanse na rynku pracy. Nikt przecież nie studiuje, aby po kilku latach pracować „przy łopacie”. Właśnie takie ambitne osoby często spotykam w Akademii PARP. Studentów kilku kierunków, mających jeszcze czas na dodatkowe kursy. Jak oni to robią? Tego nie wiem, ale na pewno jest to godne uznania _ – mówi Aneta Grzyb–Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.
Od kilku lat widać zwiększone zainteresowanie kierunkami inżynierskimi. Popularna jest informatyka, a ostatnio budownictwo, które w rankingu najbardziej obleganych kierunków w 2008 roku zajęło wysokie 5 miejsce. Jednocześnie zarządzanie, ekonomia, czy prawo nadal są w kręgu zainteresowania wielu żaków.
Trzeba przyznać, że studenci mają nosa. W stosunku do 2008 roku, w tym roku najmniejsze cięcia premii odczuli pracownicy sektora IT oraz bankowości, jak wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z lat 2007, 2008 i z pierwszej połowy 2009 roku. Premia niejednokrotnie stanowi spory procent wynagrodzenia podstawowego, a przez to jest ważnym elementem motywacyjnym. Również pracownicy ochrony środowiska nie mają na co narzekać. Ich premie rosną. Jeśli taka tendencja się utrzyma, to studenci tego kierunku będą mogli powiedzieć, że strzelili w dziesiątkę.
Jednak sucha wiedza akademicka, to nie wszystko. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z praktycznymi aspektami pracy w firmie. Taką możliwość daje portal www.akademiaparp.gov.pl.
Na portalu znajduje się cykl 16 szkoleń e-learningowych, dostępnych dla przedsiębiorców i pracowników z sektora MSP oraz dla planujących założenie własnego biznesu. Studenci oraz wszyscy zainteresowani mogą poszerzać swoją wiedzę m. in. w takich szkoleniach, jak „Zarządzanie sprzedażą i relacjami z klientem”, „Jak założyć własną firmę?” czy „Biznesplan”. Tak szeroka wiedza, na pewno przyda się nie tylko w czasie studiów, ale zaprocentuje w przyszłej pracy.
Oprócz e-szkoleń, uczestnicy mogą wziąć udział w grze strategicznej oraz decyzyjnej. Ponadto mogą korzystać z pomocy ekspertów oraz opiekunów dyżurujących przez 6 dni w tygodniu w godz. 8.00-20.00. Każdy absolwent szkoleń Akademii PARP otrzymuje certyfikat, potwierdzający zdobytą wiedzę. Projekt realizowany jest przez konsorcjum, którego liderem jest Instytut Edukacji Interaktywnej estakada.pl. W projekcie wzięło udział ponad 75 tys. uczestników.
Więcej informacji: msp@akademiaparp.gov.pl Infolinia 0-801 444 MSP (czyli 0-801 444 677)