Trwa ładowanie...
d6q76jf
usługi
22-10-2012 13:53

Jedna czwarta szpitali publicznych w Polsce planuje przekształcenie w latach 2012-2014 - PMR

22.10. Warszawa (PAP) - Jedna czwarta szpitali publicznych w Polsce planuje przekształcenie w jednostki niepubliczne w latach 2012-2014 korzystając z nowych zasad, 72 proc....

d6q76jf

22.10. Warszawa (PAP) - Jedna czwarta szpitali publicznych w Polsce planuje przekształcenie w jednostki niepubliczne w latach 2012-2014 korzystając z nowych zasad, 72 proc. szpitali nie planuje tego, a trzy procent jest w trakcie przekształcania - wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR "Rynek szpitali publicznych w Polsce 2012. Plany inwestycyjne i analiza porównawcza województw".

Ustawa o działalności leczniczej wprowadziła nowe zasady przekształcania szpitali publicznych w spółki, zwiększając w ten sposób perspektywy rozwoju prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce, ale jak wynika z raportu PMR w szpitalach publicznych panuje stosunkowo duży opór w stosunku do takiego posunięcia i większość szpitali nie planuje przekształceń w jednostki publiczne.

"Przede wszystkim wynika to z braku wiary w sensowność takiego ruchu np. szpitale uważają, że forma samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jest dla nich korzystniejsza, a przekształcenie w spółkę doprowadziłoby do problemów finansowych. Około jednej trzeciej szpitali, które nie planują przekształceń, zdaje się na obecny brak planów takiego posunięcia wśród ich organów założycielskich. Prawie jedna piąta uważa, że nie ma takiej potrzeby ze względu na dobre wyniki finansowe. Część szpitali podaje jako powód fakt, iż przekształcenie w ich przypadku jest niemożliwe ze względu na formę szpitala (szpital akademicki, instytut badawczo-naukowy, jednostka wysoce wyspecjalizowana, szpital wojskowy)" - czytamy w raporcie.

"Z analizy wykonanej przez PMR wynika zatem, iż założenie Ministerstwa Zdrowia, że zmianie statusu prawnego może ulec 40 proc. szpitali do 2013 r. są nieco zbyt optymistyczne" - powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego i ochrony zdrowia w PMR.

d6q76jf

Mimo wszystko PMR oczekuje jednak, że z powodu spodziewanych przekształceń w nadchodzących latach nastąpi zmniejszenie się rynku szpitali publicznych na rzecz niepublicznych. Warto zaznaczyć, że ustawa jest też siłą napędową lepszego zarządzania i inwestycji. Wiele samorządów stara się bowiem zrobić wszystko, aby uniknąć zmiany formy prawnej.

PMR przypomina, że od początku 2001 roku do końca 2011 roku samorządy dokonały przekształcenia w niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej 114 szpitali i 55 oddziałów szpitalnych. Najwięcej szpitali poddanych przekształceniu znajdowało się w województwach: dolnośląskim (24) i śląskim (18).

"Być może przyczyną jest tu fakt, iż na Śląsku występuje jedno z najwyższych zadłużeń SP ZOZ w Polsce. Również pogarsza się tam sytuacja szpitali powiatowych - w województwie dolnośląskim finansowanie świadczeń w lecznicach uległo zmniejszeniu o ponad 78 mln zł w 2012 r. w stosunku do 2010 r., przy czym największy udział w tym spadku zanotowały właśnie szpitale powiatowe. Ich kontrakty w 2011 roku w relacji do roku 2009 zmniejszyły się o ponad 65 mln zł" - czytamy w raporcie PMR.

Zmiany własnościowe oddziałów szpitalnych zarejestrowano głównie w województwach: wielkopolskim (11), łódzkim (8), śląskim (8) i małopolskim (7).(PAP)

bas/ ana/

d6q76jf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6q76jf