Jesteś patriotą, bo segregujesz śmieci? Ciekawe badania

Sondażownia ARC Rynek i Opinia po raz kolejny przepytała naszych rodaków o to, czym według nich jest patriotyzm.

Jesteś patriotą, bo segregujesz śmieci? Ciekawe badania
Źródło zdjęć: © WP.PL | Jacek Dominski/REPORTER
Jakub Ceglarz

Uczestnictwo w wyborach, znajomość historii i kultury, obchodzenie świąt narodowych i wywieszanie flagi - to według Polaków świadczy o ich patriotyzmie. Sondażownia ARC Rynek i Opinia po raz kolejny przepytała naszych rodaków o to, czym według nich jest patriotyzm.

Z badań wynika, że w Polsce nadal królują tradycyjne wartości. Najwięcej naszych rodaków twierdzi, że patriotyzm to przede wszystkim uczestnictwo w wyborach. Takiego zdania jest 6 na 10 przepytanych respondentów. Nieco mniej osób uważa, że patriota powinien dobrze znać historię i kulturę swojego kraju.

Dodatkowo, według Polaków o patriotyzmie świadczy również celebrowanie świąt narodowych oraz wywieszanie flagi przed domem w takie dni, jak na przykład 11 listopada czy 2 i 3 maja.

Z kolei na drugim biegunie znajdują się takie zachowania jak chociażby segregowanie śmieci czy postawa proekologiczna, objawiająca się na przykład w oszczędzaniu wody czy energii.

Polacy za patriotyczną postawę nie uważają również przestrzegania przepisów czy płacenia podatków. Niechętnie też uczestniczą w obchodach świąt narodowych - czy to osobiście, czy też śledząc je na ekranach telewizorów.

- W Polsce ciągle pokutuje XIX-wieczne rozumienie patriotyzmu, gdzie patriotyzm dotyczy sfery symbolicznej, nie zaś ekonomicznej i propaństwowej - komentuje badania dr Adam Czarnecki, wiceprezes ARC Rynek i Opinia. - Wyniki naszego sondażu pokazują, że duża grupa Polaków nie czuje odpowiedzialności za swój kraj w wymiarze ekonomicznym czy np. ekologicznym.

Czarnecki zwraca również uwagę, że płacenie podatków czy przestrzeganie przepisów dla części respondentów nie są zachowaniami patriotycznymi, mimo iż mają realny wpływ np. na budżet państwa, co z kolei przekłada się na jego funkcjonowanie.

- Ważne jest, że Polacy doceniają uczestniczenie w wyborach i uważają je za istotny aspekt patriotyzmu - zauważa Czarnecki. - Niestety pozostałe, istotne aspekty – np. dbałość o polską gospodarkę - są już w mniejszym stopniu traktowane jako zachowania propaństwowe.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia w dniach 6-9.11.2015, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych respondentów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)