Trwa ładowanie...

Już 1114 zł na osobę

Większość rodzin w zeszłym roku miała nieco większy dochód niż dwa lata temu. Nieco więcej też wydawała pieniędzy – wynika z danych GUS. Przeciętnie rodziny rozporządzały 1114 zł na jedną osobę, o 68 zł więcej niż rok temu.

Już 1114 zł na osobęŹródło: Jupiterimages
d3v8pm3
d3v8pm3

Wydawały za to 957 zł, o 52 zł więcej. – To są niskie zwyżki, więc rodziny mogły ich nie zauważyć – przyznaje prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Z danych GUS wynika, że siła nabywcza miesięcznego wynagrodzenia wzrosła nieco ponad 2 proc., w sytuacji gdy dwa lata temu o 6 proc. – Dla większości taki wzrost mógł być więc odczuwalny jako stagnacja – dodaje prof. Kabaj.

Małgorzata Starczewska-Krzystoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, zgadza się z tą opinią, przypomina, że realny wzrost osiągnęliśmy w roku spowolnienia gospodarczego. – Udało się to w niewielu krajach europejskich – dodaje.

d3v8pm3

Z danych GUS wynika, że najwięcej wzrosły dochody rodzin rencistów, bo o 3,8 proc, a rolnicy stracili 3, 3 proc. Obie grupy są najmniej zamożne. Na jedną osobę w tych rodzinach przypada odpowiednio: 870 i 884 zł. W rodzinach pracowników wzrost wyniósł 3,6 proc, emerytów – 3,3 proc., pracujących na własny rachunek zaś 1,4 proc.

Prof. Elżbieta Kryńska, ekonomistka z Uniwersytetu Łódzkiego, zwraca uwagę, że przy niskich dochodach kilkuprocentowe zwyżki nie pomagają w zaspokojeniu potrzeb ani nie zmieniają struktury zakupów. Najważniejsze są żywność (25 proc.) oraz koszty utrzymania mieszkania i nośniki energii (20 proc.). Na transport wydawaliśmy 10 proc., a ok. 5 proc. pochłaniały leczenie i leki.

PARKIET
Aleksandra Fandrejewska

d3v8pm3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v8pm3