Już nie trzeba iść do urzędu. Obowiązek meldunkowy nie zniknął, ale przynajmniej jest łatwiej

"Zmieniasz miejsce zamieszkania? A może przyjechałeś lub wracasz z zagranicy i nie masz meldunku w Polsce? Pamiętaj, żeby się zameldować. Od dzisiaj to prostsze niż kiedykolwiek" - przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji. System umożliwiający meldowanie się przez internet już działa.

Już nie trzeba iść do urzędu. Obowiązek meldunkowy nie zniknął, ale przynajmniej jest łatwiej
Źródło zdjęć: © East News | DAREK REDOS/REPORTER
Jacek Bereźnicki

Obowiązek meldunkowy miał zostać zniesiony 1 stycznia 2018 roku. Tak stanowiła ustawa, którą - jako jedną z pierwszych - podpisał prezydent Andrzej Duda w sierpniu 2015 roku.

Choć sami politycy PiS, którzy teraz chętnie mówią o dekomunizowaniu życia publicznego, nieraz przekonywali, że obowiązek meldunkowy to "relikt PRL", rząd kilka miesięcy temu postanowił unieważnić zaaprobowane przez Andrzeja Dudę zmiany.

Obowiązkowy meldunek pozostanie. PiS woli wiedzieć, gdzie mieszkamy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło pozostawić obowiązek meldunkowy, wyrzucając do kosza wprowadzane od ośmiu lat zmiany w prawie, które miały przygotować administrację państwową do całkowitego zniesienia obowiązku.

Obywatele nadal będą musieli meldować swoje miejsce pobytu, ale przynajmniej ma być łatwiej. Ministerstwo Cyfryzacji właśnie poinformowało, że działa już system meldowania się przez internet.

"Dzięki najnowszej, uruchomionej przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, e-usłudze można zameldować się zarówno na pobyt stały, jak i czasowy" - pisze resort.

Największą barierą w popularyzacji nowego sposobu meldowania się jest konieczność posiadania Profilu Zaufanego, umożliwiającego logowanie się na stronie obywatel.gov.pl.

Na razie niewielu obywateli zdecydowało się jednak na założenie Profilu Zaufanego. Jak mówi nam rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys, jest to około 1,3 mln osób.

Biorąc pod uwagę fakt, że pełnoletnich Polaków jest ok. 32,5 mln, tylko 4 proc. obywateli zdecydowało się uzyskać Profil Zaufany.

Karol Manys wskazuje, że popularność tego rozwiązania bardzo szybko rośnie, a tylko w ciągu ostatniego roku liczba obywateli z Profilem Zaufanym podwoiła się.

Najprostszym sposobem uzyskania Profilu Zaufanego jest skorzystanie z bankowości elektronicznej, ale na razie tylko sześć banków oferuje taką możliwość - PKO BP (także Inteligo), Bank Pekao, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank i Bank Millennium.

Założenie Profilu Zaufanego umożliwia także Poczta Polska poprzez internetową platformę Envelo, co oznacza, że klienci innych banków także mogą uniknąć wizyty w urzędzie skarbowym czy w placówce Poczty Polskiej.

Jeśli mamy już Profil Zaufany, logujemy się na stronie obywatel.gov.pl i wybieramy opcję "meldunek".

Kolejny krok to zaznaczenie, czy chodzi o zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, zameldowanie dziecka, czy może skorzystanie z pełnomocnictwa do zameldowania innej osoby.

Ministerstwo radzi przygotować odpowiednie dokumenty. W zależności od wybranej opcji konieczny będzie np. skan pełnomocnictwa czy skan dokumentów potwierdzających tytuł prawny do lokalu.

Gdy meldujemy siebie, nasze dane zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk, ale jeśli wniosek składa pełnomocnik, konieczne jest dołączenie upoważnienia w formie załącznika.

Meldunek przez internet jest bezpłatny, ale jeśli potrzebne jest nam zaświadczenie o zameldowaniu, musimy za nie zapłacić 17 zł.

Resort Anny Streżyńskiej podkreśla, że e-meldunek "jest kolejną, uruchomioną przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, e-usługą ułatwiającą obywatelom kontakt z administracją".

Ministerstwo przypomina, że bez konieczności wychodzenia z domu można już m.in. zamówić odpisy aktów stanu cywilnego i za to zapłacić, złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego lub zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (131)