Już ponad milion Polaków jest zdecydowanych wyjechać do pracy za granicę

To o 25 procent więcej niż pokazywały sondaże rok temu.

Już ponad milion Polaków jest zdecydowanych wyjechać do pracy za granicę
Źródło zdjęć: © WP.PL | Miłosz poloch / Reporter

53,6 procent Polaków "zdecydowanie" nie rozważa emigracji za pracą w najbliższym roku, a 6,4 procent "zdecydowanie" rozważa wyjazd - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Work Service.

23,3 proc. deklaruje że "raczej nie" rozważa wyjazdu za pracą w tym roku, a 14,2 proc. odpowiada "raczej tak". 2,4 proc. nie wie czy wyjedzie, czy nie.

Główną barierą emigracyjną jest przywiązanie do rodziny i przyjaciół i atrakcyjna praca w kraju, a głównym motywem wyjazdu - wyższe zarobki za granicą i wyższy standard życia.

6,4 proc. aktywnych zawodowo Polaków, którzy zdecydowanie chcą emigrować w 2015 roku, to 1,25 mln osób - to o 250 tys. więcej niż w zeszłym roku.

Według sondażu wśród osób, które rozważają wyjazd za pracą najczęściej wskazywanymi krajami są Wielka Brytania (27 proc.), Niemcy (26 proc.) oraz Norwegia (11 proc.), która najbardziej zyskała w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem. 72 proc. badanych wybrało kraje europejskie.

Wśród rozważających wyjazd jest 27 proc. osób z wykształceniem podstawowym, 23 proc. z zawodowym, 31 proc. ze średnim i 19 proc. posiadających wyższe wykształcenie. W grupie rozważających wyjazd przeważają mężczyźni - 63 proc.

Spośród chcących zdecydować się na wyjazd 29 proc. to niepracujący studenci, 25 proc. pracuje na pełny etat, 19 proc. to bezrobotni, a 15 proc. ma w kraju niepełny etat, umowę zlecenie, albo umowę o dzieło. Połowa badanych, którzy chcieliby wyjechać jest bez dochodów, a 31 proc. zarabia poniżej 2 tys. zł.

Młodzi Polacy wolą pracować za granicą poniżej swoich kwalifikacji, ale za lepsze pieniądze:

Ankieterzy zapytali też, czy konflikt na Ukrainie ma lub będzie miał wpływ na decyzję o wyjeździe do pracy za granicą w najbliższych miesiącach. Większość - 62 proc. - zadeklarowało, że nie ma to i nie będzie miało wpływu na ich decyzję, 32 proc. oceniło, że na razie nie ma, ale może wpłynąć w przyszłości. Dla 3,5 proc. badanych sytuacja na Ukrainie już ma na to wpływ.

Badanie wykonała na początku marca firma badawcza Millward Brown. Przeprowadziła sondaż na 633-osobowej próbie osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Uczestnicy badania przeprowadzonego za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych zostali wybrani tak, jak do ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków, wyłączając z 1000 osobowej próby emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Maksymalny błąd wyników sondażu to 4 proc.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)