Trwa ładowanie...
d4l87ou
d4l87ou

Karpiński: Chcemy dofinansować PIR, sprywatyzować PLL LOT i Węglokoks w 2015 r.

Warszawa, 10.12.2014 (ISBnews) - Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce kontynuować proces prywatyzacji i zasilić dzięki temu Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) kwotą 10 mld zł, poinformował agencję ISBnews szef resortu Włodzimierz Karpiński. Jego celem na 2015 r. jest prywatyzacja PLL LOT oraz Węglokoksu.
Share
d4l87ou

"Jeśli będę sprzedawał wartościowe resztówki dużych spółek, to pod kątem zasilenia PIR. Chciałbym, aby zaangażowały się one w sumie na poziomie 10 mld w projekty proprzemysłowe" - powiedział Karpiński w rozmowie z ISBnews podczas wręczenia nagród Superbiznesu.

Minister skarbu przypomniał, że sprzedaż 3,5% akcji Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) pomogła dofinansować PIR kwotą 1,2 mld zł. Dzięki temu łączne zaangażowanie w inwestycję Grupy Lotos w bałtyckie złoże B8 sięgnęło prawie 1,8 mld zł (w ten project finance zaangażowały się PIR, BGK i Bank Pekao).

"Gdy pojawiły się PIR, to prywatny kapitał w postaci np. Pekao SA był spokojny, że tam jest złotówka tak zwana publiczna. I dalej chcemy te złotówki tak aktywnie używać" - wyjaśnił Karpiński.

d4l87ou

Minister podkreśla, że tak zainwestowane "złotówki" będą wracały do gospodarki, zostaną multiplikowane poprzez PIR z udziałem kapitału prywatnego. Skorzysta na tym zarówno polska gospodarka, jak i bezpośrednio minister finansów w postaci podatków od rosnących w siłę firm.

"Na B8 się udało, myślę że podobnie będzie na Łagiszy. Tego typu projekty chcemy nadal realizować" - wskazał Karpiński.

Minister uważa, że plany resortu na 2015 r. są ambitne i przykuwające uwagę inwestorów.

"Bardzo bym chciał sprywatyzować PLL LOT. Natomiast w przypadku Węglokoksu, gdy wyniki spółki będą pozytywne, a biznes po przejęciu czterech kopalni od Kompanii Węglowej będzie nadal rentowny, to pomyślimy o upublicznieniu spółki, nawet już w przyszłym roku" - podsumował Karpiński.

Lesław Kretowicz, Sebastian Gawłowski

(ISBnews)

d4l87ou

Podziel się opinią

Share
d4l87ou
d4l87ou