Kasa ciągle jest najważniejsza
Wysokie wynagrodzenie to niezbędny lub bardzo ważny wymóg wobec pracodawcy. Potwierdzają to wyniki badania
Aż 97,8 proc. badanych uznaje wynagrodzenie za znaczące kryterium wyboru pracodawcy – taki wynik znajduje się w raporcie z badania przeprowadzonego przez firmę manBase, dostarczającą usługi rekrutacyjne oparte na psychometrycznych testach online. Wskazówka zawodowa „Pracuj tam, gdzie ci najwięcej płacą”, lansowana przez angielskiego doradcę zawodowego Richarda Templara, cały czas ma się świetnie.
Przyczyna jest dość logiczna. – Naukowcy behawioralni twierdzą, że zajęcia można podzielić na algorytmiczne i heurystyczne. Te pierwsze polegają na trzymaniu się instrukcji i powtarzalności, drugie pozwalają wymyślać kreatywne rozwiązania i eksperymentować. Każdy z tych dwóch typów ma inne narzędzia motywacji, które są najbardziej skuteczne. Pieniądze, a najlepiej – regularne przelewy – świetnie sprawdzają się w pracach algorytmicznych – wyjaśnia Inga Bielińska, coach rozwoju osobistego i trener kreatywności.
Stanowisk z opisem obowiązków odpowiadającym typowi algorytmicznemu jest znacznie więcej niż tych wymagających myślenia i kreatywności. Ich stosunek wynosi zapewne 2 do 1, może 3 do 1. Ale tak wysoka proporcja i poziom – 97,9 proc. to ponad 9 do 1 – nie wydaje się być zjawiskiem naturalnym. Ale i na to jest dość logiczne wyjaśnienie. – Nieprzewidywalna sytuacja ekonomiczna i wiadomości o kryzysie na rynkach światowych powodują, że pieniądze otrzymywane tu i teraz nabrały dodatkowej wartości. Na podstawie mojej pracy z klientami mogę stwierdzić, że wiele osób nawet na wysokich stanowiskach lub z dobrze prosperującymi biznesami odczuwa, że pieniądze są jednym z głównych czynników planowania kariery i przyszłości zawodowej – dodaje Inga Bielińska.
Czyli kiedy czasy są niepewne, wracamy do podstaw. Zamiast pielęgnować kilka zawodowych ambicji – wysoka pensja, awans na stanowisko dyrektorskie, zagraniczny staż, udział w wielu szkoleniach, przeprowadzka do przestronnego biura z open-space – stawiamy na pieniądze, a resztę odkładamy na jakiś czas do zamrażarki. To całkiem słuszna postawa, ponieważ na obecnym poziomie technologiczno-kulturowym pieniądze są najważniejszym elementem życia. Dzięki nim jesteśmy w stanie zaspakajać swoje najbardziej podstawowe ludzkie potrzeby: jedzenia, schronienia, rozrywki (ucieczki od nudy i codzienności).
Polecamy: Matura i co dalej?
Tym bardziej, że również z punktu widzenia pracodawcy pieniądze to tak naprawdę najbardziej bezpieczny sposób nagradzania pracowników. Nie każdy doceni karnet do teatru. Nie każdy ma w domu warunki, żeby telepracować. A dodatkowa sumka na koncie zawsze się przyda. – Większość pracowników oczekuje, że zarobki powinny być odzwierciedleniem zajmowanego stanowiska, powierzonej odpowiedzialności, posiadanej wiedzy i doświadczenia – mówi Karol Fekner, Prezes Zarządu firmy manBase. – Gdy pracownik przechodzi na wyższe stanowisko, otrzymuje bardziej wymagające obowiązki i bierze na siebie większą odpowiedzialność. Każdy bonus z okazji awansu w końcu straci swoją atrakcyjność, ale comiesięczne wypłaty zachowują przynajmniej swoją użyteczność.
Istnieje jednak drobny problem – następny pracodawca prawdopodobnie nie posiada własnych informacji o wysokości pensji pracownika w poprzednim miejscu pracy. Stąd negocjacje płacowe mogą być kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku większych sum, trudnych do weryfikacji.
– Pracodawcy zwykle mogą jedynie domyślać się ile kandydat mógł zarabiać w danej firmie, na podstawie jej wielkości, branży i ogólnodostępnej wiedzy. Wyznaczając przedział zarobków dla nowego pracownika, biorą pod uwagę średnią wynagrodzeń na danym stanowisku w danym regionie, zakres obowiązków, poziom odpowiedzialności i własne możliwości płacowe – opowiada Karol Fekner z firmy manBase. – Zapewne wezmą pod uwagę, że kandydat z bogatym doświadczeniem w korporacji będzie droższy w utrzymaniu niż ten, który do tej pory działał tylko w lokalnej firmie.
W tej sytuacji pracownik na rozmowie kwalifikacyjnej musi podkreślić, że otrzymywane wynagrodzenie było dobrane stosownie do zakresu obowiązków, który zawierał kluczowe dla firmy działania, oraz do wysokiej odpowiedzialności nałożonej przez pracodawcę.
ML,JK,WP.PL