Trwa ładowanie...
elektronika

KGHM oraz ARP inwestują w badania nad grafenem

KGHM TFI przejął 49 proc udziałów w utworzonej przez Agencję Rozwoju Przemysłu spółce Nano Carbon, zajmującej się badaniami nad grafenem oraz wprowadzeniem na rynek produktów z tą formą węgla - poinformowała ARP. Spółka zostanie dekapitalizowana 14 mln zł.

Share
KGHM oraz ARP inwestują w badania nad grafenem
Źródło: wikipedia.pl, fot: AlexanderAlUS
d1cmqkj

ARP poinformowała w komunikacie, że czwartkowa uchwała walnego zgromadzenia spółki uruchamia dokapitalizowanie firmy w 2013 roku kwotą 14 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na badania i wdrożenie produktów wykorzystujących unikalne właściwości grafenu.

W ciągu pięciu lat firma chce uruchomić przemysłową produkcję wyrobów na bazie grafenu. Produkty grafenowe znalazłyby zastosowanie m.in. w energetyce, przemyśle maszynowym, spożywczym, medycznym czy budowlanym.

- Zainwestowaliśmy w projekt perspektywiczny pod względem technologicznym i rynkowym - podkreślił prezes ARP Wojciech Dąbrowski.

d1cmqkj

ARP poinformowała również, że spółka podpisała umowę o współpracy z Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) - jednym z wiodących ośrodków badań nad grafenem. - To krok milowy w realizacji planów spółki - dodano.

Nano Carbon planuje w pierwszym kwartale 2014 roku wprowadzić do obrotu handlowego kompozyty wykonane z grafenu i miedzi. Oferta będzie skierowana do klientów z segmentu naukowego i badawczego.

Spółka ma opracować prezentację produktów grafenowych, które będą sprzedawane w formie gotowych wyrobów, półproduktów lub udostępniane poprzez sprzedaż licencji. - We współpracy z wybranymi partnerami branżowymi, spółka finansować będzie technologie i aplikacje, wykorzystujące nowe możliwości technologiczne, wynikające z nakładania grafenu na powierzchnie metaliczne, zwłaszcza miedziane - wyjaśniono.

- Idąc własną drogą, nie musimy bezpośrednio konkurować z takimi gigantami jak Samsung czy IBM, które pracują nad wyświetlaczami dotykowymi lub mikroprocesorami grafenowymi. Koncentrujemy się na technologiach i aplikacjach, w których Nano Carbon i ITME mają realną szansę osiągnąć przewagę konkurencyjną - wyjaśnił prezes ARP.

d1cmqkj

Prezes KGHM TFI SA Marcin Chmielewski dodał, że strategia Grupy KGHM Polska Miedź zakłada nie tylko inwestowanie w sektor wydobywczy, ale także poszukiwanie możliwości wykorzystania pierwiastków i metali w innowacyjnych technologiach przemysłowych. - Projekt grafenowy, realizowany wspólnie z ARP, świetnie wpisuje się w to założenie. Dzięki aliansowi z ITME mamy silne atuty w światowej rywalizacji na rozwijanie i patentowanie nowych zastosowań rynkowych grafenu - zaznaczył Chmielewski.

Jego zdaniem wartość tego rynku w najbliższych latach sięgnie setek milionów dolarów.

Grafen to nietypowy materiał, określany mianem 2D, ponieważ nie ma trzeciego wymiaru. Jest to pojedyncza warstwa atomów węgla, która wykazuje niespotykane właściwości mechanicznie i fizyczne. Grafen charakteryzuje się niskim ciężarem właściwym, dużą elastycznością i wytrzymałością, wysokim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Grafen został wynaleziony w 2004 roku przez rosyjsko-brytyjską grupę fizyków.

Zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z ITME w 2011 r. opracował i opatentował technologię pozwalającą zarówno na produkowanie taniego grafenu, jak i otrzymywanie materiału o najwyższej jakości.

d1cmqkj

Podziel się opinią

Share
d1cmqkj
d1cmqkj