Trwa ładowanie...
d2kasfk
11-12-2014 09:54

KGHM w konsorcjum które wygrało konkurs EIT na nową Wspólnotę Wiedzy i Innowacji

Warszawa, 11.12.2014 (ISBnews) - KGHM Polska Miedź jest członkiem konsorcjum międzynarodowych firm, uczelni wyższych i instytutów naukowo-badawczych, które zwyciężyło w konkursie na nową Wspólnotę Wiedzy i Innowacji w obszarze surowców naturalnych. Konkurs zorganizował Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), a jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego i konkurencyjności gospodarki Unii Europejskiej, podał KGHM.

d2kasfk
d2kasfk

Zwycięzcą konkursu jest ogólnoeuropejskie konsorcjum "RawMatTERS" Tackling European Resources Sustainably, które utworzyło ponad stu partnerów z dwudziestu dwóch krajów Unii Europejskiej. Polskę reprezentuje dziesięć instytucji, m.in. KGHM Polska Miedź, a także KGHM Zanam, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Prace nad organizacją konsorcjum trwały dwa lata.

"Utworzenie nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji oraz włączenie do tego przedsięwzięcia polskich przedstawicieli ma dla naszego kraju strategiczne znaczenie. Wraz z największymi polskimi i europejskimi firmami, uczelniami i placówkami naukowymi stworzymy innowacyjny ekosystem, który będzie integrował biznes i instytuty badawcze w celu generowania nowych technologii i nowoczesnych miejsc pracy. Jednym z wyzwań, przed jakim stanie 'RawMatTERS', jest wzrost wymagań środowiskowych, który może wstrzymać część inwestycji górniczych. Może to zakłócić płynność dostaw niezbędnych surowców, które mają ogromny wpływ na działanie przemysłu i rozwój gospodarki. Konsekwentne realizowanie wspólnej strategii surowcowej będzie miało zatem ogromne znaczenie dla całej Europy" - powiedział prezes KGHM Herbert Wirth, cytowany w komunikacie.

Pozyskiwanie i przetwórstwo surowców naturalnych może stać się jednym z kluczowych czynników rozwoju gospodarczego całego kraju, podkreśla spółka. W tym celu niezbędne są inwestycje w nowoczesne technologie, budujące przewagę konkurencyjną Polski i całej Europy, oraz w kadry eksperckie i naukowe dla tego sektora.

Utworzenie jednego z Węzłów Wiedzy na Dolnym Śląsku pozwoli także na ścisłą integrację makroregionu, w którym środowiska naukowe wraz z partnerami przemysłowymi rozwijać będą specjalizacje technologiczne wykorzystujące istniejący potencjał. Działania w Polsce będą nastawione na szerokie wsparcie całego sektora surowcowego, zaznacza KGHM.

d2kasfk

Nowa Wspólnota Wiedzy i Innowacji "RawMatTERS" ma za zadanie zintegrować i wzmocnić potencjał innowacyjności w sektorze surowców poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań, produktów i usług na rzecz zrównoważonego poszukiwania, wydobywania, przetwarzania i recyklingu zasobów naturalnych. Rolą wszystkich partnerów będzie również dostarczanie technologii i usług dostosowanych do zmieniających się potrzeb społecznych, a także edukacja, rozwój przedsiębiorczości, tworzenie nowych miejsc pracy i aktywne podejmowanie wyzwań związanych z niedoborem surowców w Europie.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.
(ISBnews)

d2kasfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kasfk