Trwa ładowanie...

KGHM znowu wzbudza emocje

Środowa sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od nieznacznych wzrostów. Do południa rynek utrzymywał się w okolicach poziomów otwarcia pomimo iż dane makro nie sprzyjały dzisiaj giełdowym bykom.

KGHM znowu wzbudza emocjeŹródło: AFP
d1oxdr5
d1oxdr5

Dane dotyczące produkcji przemysłowej w maju okazały się mniej optymistyczne od prognoz analityków i pokazały spadek o 1,8 proc. rok do roku. Częściowo wpływ na to miała mniejsza liczba dni roboczych i wysoka baza z ubiegłego roku, kiedy to rozpoczynały się mistrzostwa Euro 2012. Według danych GUS pozytywnie wyróżniały się działy produkcji mebli (+6,7 proc.), urządzeń elektrycznych (+5,0 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (+4,3 proc.) oraz wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (+3,3 proc.). Szeroki WIG ostatecznie stracił 0,78 proc, indeks WIG20 zamknął się 1,70 proc. poniżej wtorkowego poziomu. Pozytywnie wyglądały spółki energetyczne, indeks reprezentujący tą gałąź gospodarki na giełdzie zyskał 0,46 proc. Wzrosty były udziałem również spółek ukraińskich , które średnio zyskały 0,30 proc.
Na środowej sesji wyróżniał się obrotami i zmiennością kursu KGHM (-6,91 proc.). Akcjonariusze na Walnym Zgromadzeniu zdecydowali o wypłacie dywidendy w wysokości 9,8 zł na akcję. Dniem dywidendy będzie 12 lipca a wypłata nastąpi w dwóch równych ratach, pierwsza zaksięgowana zostanie 14 sierpnia a następna 14 listopada. PKO (+0,06 proc.) spodziewa się, że przejęcie Nordei pozwoli utrzymać wysokie tempo rozwoju banku. Do końca 2015 roku PKO planuje osiągnąć wskaźnik ROE na poziomie powyżej 15 proc. Spółka planuje kontynuować dotychczasową politykę dywidendową i dzielić się zyskiem z akcjonariuszami w najbliższych trzech latach. Zarząd poinformował także o zamiarze sprzedaży dewelopera Qualia Development do końca przyszłego roku. Analitycy DM BDM obniżyli rekomendację dla Synthosa (-1,15 proc.) do „akumuluj” z „kupuj”. Cena docelowa została podwyższona do 5,8 zł a autorzy raportu stierdzili iż spółkę stać na kontynuację „hojnej polityki dywidendowej”. Najwięcej powodów do zadowolenia mieli na dzisiejszej sesji
akcjonariusze PGNiG, który zyskał 2,79 proc. Również po zielonej stronie znalazły się Boryszew (+2,33 proc.), PGE(+1,76 proc.), Handlowy (+1,66 proc.) oraz Asseco Polska (+1,11 proc.).

Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniała się komputerowa spółka Action (+2,74 proc.), która otrzymała rekomendację „kupuj” od analityków DM BZWBK. W trendzie wzrostowym w środę obserwowaliśmy: CCC (+3,13 proc.), Budimex (+2,45 proc.), Millennium (+2,38proc.), CCI (+2,37proc.), Alchemia (+2,06proc.). Na spadkowym biegunie znalazł się CD Project (-4,17 proc.), Echo (-3,97 proc.) czy też Petrolinvest (-3,08 proc.).

W ubiegłym tygodniu pisałem o relatywnej sile polskiego parkietu. Niestety środowa sesja nie potwierdziła mocy warszawskiej giełdy. Wprawdzie spadki w dużej mierze wywołane były przez dwie spółkami KGHM i PKN to jednak szerokość rynku też może budzić niepokój. Spółek, które traciły na wartości było 45 proc. a tych które zyskiwały 35 proc. Indeks WIG znajduję się poniżej istotnego poziomu 48 000 pkt., dopiero wyraźne przebicie tej bariery da sygnał do ataku na 50 000 pkt. Warszawski parkiet zdaniem analityków ma duży potencjał wzrostowy, spadające oprocentowanie lokat bankowych powoduje iż inwestorzy szukają wyższych stóp zwrotu kierując środki w stronę instrumentów inwestycyjnych charakteryzujących się wyższymi poziomami ryzyka.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.

d1oxdr5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oxdr5