Trwa ładowanie...

Kit roku 2010 wybrany!

Rok 2010 był bardzo owocny w wydarzenia na rynku pracy. Byliśmy świadkami decyzji mądrych, i tych mniej przemyślanych. Postanowiliśmy przekonać się, co według Was zasługuje na miano kitu mijającego roku. W naszym internetowym plebiscycie wzięło udział 15961 internautów. Zwycięzcą został… Zresztą zobaczcie sami. Ranking największych kitów mijającego roku wygląda następująco.

Kit roku 2010 wybrany!Źródło: Thinkstock
d2iqtat
d2iqtat

Miejsce 5 Tacierzyńskie – 6% głosów

Od tego roku pracownikom przysługuje urlop ojcowski. Z uprawnienia tego trzeba skorzystać przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Do końca 2011 r. mężczyźni mają prawo do tygodnia urlopu ojcowskiego, który mogą poświęcić na opiekę nad dzieckiem. Od 2012 roku wymiar tego urlopu wzrośnie do dwóch tygodni.
Kit, a może jednak hit? W naszym kraju mamy wciąż tradycyjny podział ról: matka zajmuje się dziećmi, ojciec pracuje. W wielu środowiskach przewijanie jest uznawane za niemęskie. Jak jest naprawdę? Osądźcie sami.

Miejsce 4 Wypowiedź Elżbiety Radziszewskiej, ministra ds. równego traktowania, o tym, że szkoła katolicka ma prawo nie zatrudnić osoby homoseksualnej – 14% głosów

Pani minister ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego" stwierdziła, że szkoła katolicka może odmówić zatrudnienia homoseksualisty, gdyż „szkoły katolickie lub innego wyznania mogą kierować się własnymi wartościami i zasadami w zatrudnieniu, mają prawo odmówić pracy takiej osobie". Radziszewska została skrytykowana za tę wypowiedź przez środowiska lewicowe, głównie przez organizacje walczące z homofobią.

Miejsce 3 Zwolniona po wygranej walce z rakiem – 24% głosów

Emilia Lorenc pracowała jako tancerka w Operze Krakowskiej. Zachorowała na raka. Leczyła się przez trzy lata i wyzdrowiała. Lekarze wystawili jej stosowne zaświadczenie. Z dokumentu wynika, że jest zdolna do pracy i może tańczyć. Niestety pracodawca był innego zdania - wręczył jej wypowiedzenie. Tancerka postanowiła walczyć o swoje prawa. Wsparły ją związki zawodowe pracowników opery, poparło ją też Krakowskie Towarzystwo Amazonek. Sprawą zainteresował się też urząd marszałkowski, który kontroluje działanie opery. Sprawa jest w toku. Na razie dyrekcja opery zdecydowała się przedłużyć zatrudnienie tancerki.

Miejsce 2 Czerwona kropka w hipermarkecie Carrefour – 27% głosów

Słynna kropka w markecie, która miała stanowić punkt zbiorczy na poranne spotkania dla pracowników sklepu, zbulwersowała wszystkich. Czerwony punkt miał być miejscem spotkań i kontaktu pracowników z przełożonymi. Stał się jednak symbolem braku szacunku i ignorancji w stosunku do zatrudnionych. Pracownicy za pomocą kropki mieli sygnalizować chęć wyjścia do toalety lub zjedzenia drugiego śniadania. Sterczenie na czerwonym punkcie na oczach klientów, było dla nich upokarzające. Zanim zareagował ktoś z menadżerów, musieli czekać tam po kilka minut. Bywało, że nikt nie przychodził.

d2iqtat

Zwycięzca plebiscytu. Miejsce 1 Nowy dzień wolny. Święto Trzech Króli - 29% głosów

W kalendarzu na 2011 rok pojawił się nowy dzień wolny. 6 stycznia - Święto Trzech Króli. Tak zadecydowali posłowie. Wokół sprawy pojawiło się wiele opinii krytycznych. Wolne w Święto Trzech Króli cieszy wiele osób, jednak przestaje być już tak wesoło, gdy uświadamiamy sobie, że w zamian za to tracimy prawo do odbierania dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy.
Sejm zadecydował bowiem, że od przyszłego roku z Kodeksu pracy znika zapis, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Specjaliści tłumaczą, że na dobrą sprawę była to rekompensata za wolne przypadające w dzień, w który i tak nie pracujemy.

JK

d2iqtat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iqtat