Klient wpisze sklep do rejestru dłużników

Sklepy, które zlekceważą żądania reklamacyjne swoich klientów, mogą trafić na czarne listy dłużników. Przez to stracą szanse na kredyty i kontrahentów.

Klient wpisze sklep do rejestru dłużników
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Teraz tylko najbardziej zdeterminowani klienci dochodzą swoich roszczeń przed sądami powszechnymi albo konsumenckimi, które działają przy biurach Inspekcji Handlowej. Powołują się na ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (DzU. z 2002 r. nr 141, poz. 1176 ze zm.).

_ Najczęściej chodzi o cenniejsze towary, jak drogie laptopy, samochody _ - tłumaczy Jadwiga Reder-Sadowska, miejski rzecznik konsumentów w Jeleniej Górze.

Wśród konsumentów proszących ją o pomoc były m.in. osoby, które miały trudności z wyegzekwowaniem należności za źle założony piec grzewczy, a także ofiara oszukańczej firmy, która miała zrobić ogrzewanie podłogowe, ale założyła tylko włącznik do niego.

_ Droga do wyegzekwowania swoich należności jest bardzo długa, kosztowna i niepewna _ - zaznacza pani rzecznik.

Gdy jednak parlament przyjmie rządowe propozycje legislacyjne, to może się zmienić.

Napiętnują nierzetelnego

Wierzytelności konsumenta wobec sklepu lub usługodawcy albo też wobec innego Kowalskiego będzie można umieścić na oficjalnej liście dłużników w Biurze Informacji Gospodarczej. Teraz nie jest o możliwe (patrz ramka).

_ Dla konsumentów warunkiem wpisania ich wierzytelności do BIG będzie przedstawienie prawomocnego wyroku z klauzulą wykonalności _ - podkreśla Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów. _ Mimo tego ograniczenia na pewno wielu konsumentów skorzysta z tej możliwości wyegzekwowania swoich praw. Sądzimy, że liczba wpisywanych informacji gospodarczych może się znacznie wydłużyć. Już teraz konsumenci pytają o taką możliwość, dotyczy to przede wszystkim klientów firm usługowych, wynajmujących mieszkania, pracowników, którzy nie dostają wynagrodzeń, klientów deweloperów i biur podróży. Co istotne, będzie także więcej pytań dotyczących udostępnienia raportów o nierzetelnych dłużnikach. _

Ograniczeniem dla konsumentów może być jednak wymóg podpisania umowy z biurem. Opłaty dla nich będą jednak prawdopodobnie niższe niż dla podmiotów gospodarczych. Większego znaczenia mogą też nabrać orzeczenia sądów konsumenckich. Gdy staną się prawomocne, można im będzie nadać klauzule wykonalności i wtedy staną się podstawą wpisów do rejestrów dłużników w BIG.

Planowane rozwiązania chwali też biznes. Krajowa Izba Gospodarcza już na etapie prac w Ministerstwie Gospodarki podkreślała, że rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do zgłaszania informacji o dłużnikach jest korzystnym rozwiązaniem.

"Ułatwi uzyskanie pełniejszej informacji o kontrahentach" - czytamy w stanowisku Andrzeja Arendarskiego, prezesa KIG.

Bariery dla pieniaczy

Już sześć lat temu ministerstwo zastanawiało się nad dopuszczeniem konsumentów do dokonywania wpisów. Ostatecznie pomysł ten upadł, m.in. z obawy przed wzrostem pieniactwa. Andrzej Kulik podkreśla, że obawy nie były uzasadnione.

_ Konsument będzie miał bowiem takie same obowiązki jak inni uprawnieni do wpisów. Będzie musiał np. wykreślić dłużnika z rejestru w ciągu 14 dni od spłaty zobowiązania, które było powodem wpisu _ - mówi Kulik. BIG nie będzie wierzył konsumentowi na słowo, w zgłoszeniu musiałyby się znaleźć - w celu weryfikacji - treść wyroku i sygnatura sprawy.

_ Myślę, że to rozwiązanie pomoże konsumentom. Teraz wielu sprzedawców bezczelnie odmawia uwzględnienia ich słusznych racji, bo ma świadomość, że tylko co dziesiąty wystąpi do sądu i wyegzekwuje swoje pieniądze _ - uważa Reder-Sadowska.

Więcej praw dla wierzycieli

  1. Obecnie wpisanie przez konsumentów nierzetelnego kontrahenta do rejestru dłużników prowadzonego przez KRD, ERIF lub InfoMonitor jest niemożliwe.
  2. Po zmianie przepisów konsumenci będą mogli umieszczać w rejestrze zarówno firmy, jak i inne osoby, które nie są podmiotami gospodarczymi.
  3. Wpis będzie możliwy po spełnieniu kilku warunków. Kwota zobowiązania musi sięgać minimum 200 zł (gdy jest to zobowiązanie podmiotu gospodarczego - 500 zł) i być wymagalna od co najmniej 60 dni. Ponadto należy wysłać listem poleconym wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem o możliwości umieszczenia dłużnika w rejestrze. Wpis nastąpi po upływie minimum miesiąca od wysyłki takiego ostrzeżenia.
  4. Niezależnie od tych warunków klient wpisze dłużnika do rejestru, gdy będzie miał prawomocny tytuł wykonawczy (np. wyrok sądowy z klauzulą wykonalności) i minie co najmniej 14 dni od wysłania dłużnikowi ostrzeżenia.

Michał Kosiarski

dłużnikprawohandel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)