Kobiety chcą poprawek do kodeksu pracy

Forum Kobiet Polskich apeluje do Senatu o wprowadzenie poprawek do nowelizacji Kodeksu Pracy. Jedna z nich zakłada skrócenie procesu wydłużania urlopu dla matki i ojca dziecka z 2014 r. do 2012 r.

FKP oprócz skrócenia procesu wydłużania urlopu macierzyńskiego i tzw. tacierzyńskiego, chce też wprowadzenia już w przyszłym roku tygodnia urlopu dla ojców. Ponadto domaga się umożliwienia korzystania rodzicom wcześniaków - w okresie pobytu ich dziecka w szpitalu - z dłuższego zasiłku opiekuńczego, a z urlopu macierzyńskiego dopiero od czasu, gdy dziecko będzie przebywało w domu rodzinnym.

Nowela Kodeksu Pracy, uchwalona w ubiegły piątek przez Sejm, zakłada m.in., że urlopy macierzyńskie, choć dłuższe, będą składały się od 2010 r. z części obligatoryjnej - 20 tygodni - i fakultatywnej, która docelowo, w 2014 r. ma wynieść 6 tygodni.

Wprowadza także tzw. urlopy tacierzyńskie, czyli fakultatywną część urlopu przysługującą tylko ojcom - jeśli mężczyzna go nie wykorzysta, przepada. Urlop ten będzie wprowadzony od 2010 r. Na początku będzie to tylko tydzień, ale w 2011 r. - już dwa. Ojciec będzie mógł wziąć urlop w dowolnym okresie w ciągu roku. Obecnie ojciec ma możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego w sytuacji, gdy matka wykorzysta co najmniej 14 tygodni i zrezygnuje z pozostałej części urlopu.

Nowela daje również możliwość wykorzystania zakładowego funduszuFundusz inwestycyjnyOptymalna strategia inwestycyjna Sprawdź Nas - wyślij formularz !Finamo.pl świadczeń socjalnych na tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli oraz finansowanie z tego funduszuKupić, sprzedać, trzymaćCo mam teraz zrobić z funduszami inwestycyjnymi?www.OpenFinance.pl opieki nad dziećmi przebywającymi w tych placówkach.

Ustawa przewiduje także zwiększenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne za osoby na urlopie wychowawczym. Podniesiona zostanie też podstawa składki na ubezpieczenie rentowe i emerytalne za osoby na urlopie wychowawczym do poziomu wynagrodzenia osiąganego przed przejściem na ten urlop, jednak nie więcej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Ponadto wydłuża również maksymalny okres otrzymywania świadczeń chorobowych przez kobiety ciężarne. Wprowadza warunkową wypłatę tzw. becikowego - będzie uzależniona od przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego objęcie odpowiednią opieką lekarską w czasie ciąży.

Ustawa przewiduje, że przy urodzeniu jednego dziecka wymiar urlopu miałby wynieść obligatoryjnie 20 tygodni. Wymiar dodatkowego fakultatywnego urlopu ma być stopniowo wydłużany od 2010 r. i w 2014 r. będzie można wykorzystać dodatkowo sześć tygodni przy urodzeniu jednego dziecka.

Według obecnie obowiązujących przepisów urlop macierzyński wynosi 18 tygodni przy pierwszym porodzie, 20 tygodni przy następnych porodach i 28 tygodni w przypadku urodzenia wieloraczków. W przyjętej ustawie rezygnuje się z trzech progów urlopu macierzyńskiego (18, 20, 28 tygodni) na rzecz dwóch (20, 31 tygodni). Zostaje tym samym zrównany wymiar urlopu macierzyńskiego dla przypadków pierwszego i każdego następnego porodu (w przypadku urodzenia jednego dziecka).

Obligatoryjny okres urlopu, wynoszący 31 tygodni, będzie przysługiwać w przypadku urodzenia dwójki dzieci, w przypadku urodzenia trójki dzieci - 33 tygodnie, czwórki dzieci - 35 tygodni, a pięciorga i więcej dzieci - 37 tygodni. W każdym z tych przypadków fakultatywny urlop wynosiłby osiem tygodni.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)