Kobiety chcą pracować i jednocześnie spełniać się w rodzinie
87% kobiet w Polsce wierzy w możliwość
pogodzenia kariery zawodowej i życia rodzinnego. Wiele uważa, że
są dyskryminowane w kwestii awansu zawodowego, równouprawnienie
widzą w dostępie do wykształcenia - wynika z badań przedstawionych
w Warszawie podczas czwartkowej konferencji "Kobiety na rynku
pracy 2006".
W ramach projektu "Sukcesy kobiet", finansowanego ze środków UE, przebadano 479 kobiet, w tym 60 pracodawczyń z Wielkopolski.
_ Kobiety chcą pracować zawodowo, jednocześnie mieć rodzinę, dzieci. Jest to proces, którego nie da się już zatrzymać. Nasze badania pokazują, że 87% pań wierzy, iż można pogodzić karierę z prowadzeniem domu _ - powiedziała Halina Potocka z Fundacji na Rzecz Kobiet "Ja Kobieta".
Z zaprezentowanych badań wynika, że ok. 61% kobiet uważa, iż możliwości ich awansu zawodowego są - w porównaniu z mężczyznami - gorsze lub zdecydowanie gorsze.
_ Ok. 67% kobiet uważa, że we współczesnym społeczeństwie polskim występują przejawy ich dyskryminacji m.in. w sferze awansu, zarobków. Ponad 40% twierdzi, że ta dyskryminacja ma związek z postrzeganiem ich przez pryzmat funkcjonujących stereotypów _ - powiedział prof. Zbyszko Melosik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wielkopolanki, odpowiadając na pytanie dotyczące cech osobowościowych ułatwiających sukces zawodowy, wskazały m.in na to, że kobieta powinna być pracoholiczką, twarda, przebojowa, dominująca, egoistyczna.
Ok. 83% kobiet uważa, że w sferze wykształcenia istnieje w Polsce równouprawnienie obu płci.
_ Pół miliona kobiet więcej, niż mężczyzn ma wykształcenie wyższe. Kobiety są wielkim potencjałem dla pracodawcy. W Polsce nie ma jeszcze rozwiązania dla kluczowego problemu kobiet, które w wieku 25-29 lat, chcą łączyć swoje funkcje zawodowe z funkcjami rodzinnymi. Pracodawcy nie rozumieją jeszcze, że w tej kwestii trzeba elastyczności, rozwiązań prawnych _ - powiedział doradca PKPP Lewiatan dr Michał Boni.
Zdaniem Potockiej, elastyczność powinna dotyczyć zarówno godzin pracy, jak i rodzaju pracy. Jak wyjaśniła, "jednym z takich rozwiązań jest np. telepraca - kobieta może swoją pracę wykonywać w domu na komputerze. Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie np. na 1/2, 3/4, 1/4 etatu". Dodała, że ważne jest, aby również mężczyźni włączali się w wychowywanie dzieci, także biorąc urlopy wychowawcze.