Trwa ładowanie...
d44kqny

Kobiety na rynku pracy mają wiele przeszkód

Kobietom w Polsce nie trudno jest zrobić karierę. Jeśli jednak przeanalizować sytuację głębiej, to okaże się, że jest wiele przeszkód i barier i rzadko osiągają najwyższe stanowiska - takie wnioski płyną z raportu firmy doradczej Grant Thornton.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kobiety na rynku pracy mają wiele przeszkód
(Fotolia, Fot: StudioLaMagica)
d44kqny

Tylko co 20 prezes w Polsce jest kobietom. - To efekt wielu przeszkód i barier - takie wnioski płyną z raportu firmy doradczej Grant Thornton.

Jak wynika z badań obecnie aż 37 proc. najwyższych stanowisk w polskich średnich i dużych przedsiębiorstwach zajmują kobiety, co na tle innych państw stanowi bardzo wysoki odsetek. Spośród 34 państw objętych badaniem, tylko w dwóch odnotowano większy udział kobiet-menedżerów - w Rosji i Gruzji.

Jeśli jednak przyjrzeć się sytuacji polskich kobiet na rynku pracy nieco głębiej, okazuje się, że nadal zmagają się one z kilkoma istotnymi barierami, które utrudniają im rozwijanie kariery zawodowej.

d44kqny

Jak wyjaśniają autorzy po pierwsze, w opinii polskich kobiet, trudno jest im pogodzić pracę z macierzyństwem. Aż 40 proc. ankietowanych pracownic uważa, że główną przeszkodą w rozwoju zawodowym jest rodzicielstwo.

Ponadto, choć kobiety relatywnie często dochodzą do stanowisk menedżerskich, to rzadko udaje im się osiągnąć najwyższe stanowisko w organizacji. Tylko 5 proc. prezesów firm w Polsce to kobiety.

d44kqny

Podziel się opinią

Share

d44kqny

d44kqny