Trwa ładowanie...

Kobiety na rynku pracy mają wiele przeszkód

Kobietom w Polsce nie trudno jest zrobić karierę. Jeśli jednak przeanalizować sytuację głębiej, to okaże się, że jest wiele przeszkód i barier i rzadko osiągają najwyższe stanowiska - takie wnioski płyną z raportu firmy doradczej Grant Thornton.

Kobiety na rynku pracy mają wiele przeszkódŹródło: Fotolia, fot: StudioLaMagica
d8d1qu3
d8d1qu3

Tylko co 20 prezes w Polsce jest kobietom. - To efekt wielu przeszkód i barier - takie wnioski płyną z raportu firmy doradczej Grant Thornton.

Jak wynika z badań obecnie aż 37 proc. najwyższych stanowisk w polskich średnich i dużych przedsiębiorstwach zajmują kobiety, co na tle innych państw stanowi bardzo wysoki odsetek. Spośród 34 państw objętych badaniem, tylko w dwóch odnotowano większy udział kobiet-menedżerów - w Rosji i Gruzji.

Jeśli jednak przyjrzeć się sytuacji polskich kobiet na rynku pracy nieco głębiej, okazuje się, że nadal zmagają się one z kilkoma istotnymi barierami, które utrudniają im rozwijanie kariery zawodowej.

Jak wyjaśniają autorzy po pierwsze, w opinii polskich kobiet, trudno jest im pogodzić pracę z macierzyństwem. Aż 40 proc. ankietowanych pracownic uważa, że główną przeszkodą w rozwoju zawodowym jest rodzicielstwo.

Ponadto, choć kobiety relatywnie często dochodzą do stanowisk menedżerskich, to rzadko udaje im się osiągnąć najwyższe stanowisko w organizacji. Tylko 5 proc. prezesów firm w Polsce to kobiety.

d8d1qu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8d1qu3