Kogo poszukują pracodawcy? Najnowszy ranking
Najbardziej poszukiwanymi kompetencjami w wyżej wymienionych sektorach jest doświadczenie, kierunkowe wykształcenie oraz kompetencje miękkie i społeczne.
Z najnowszego raportu Monster Worldwide Polska dotyczącego najpopularniejszych branż wynika, że najłatwiej o pracę w branży IT, finansach i księgowości, sprzedaży oraz sektorze usług dla biznesu. Najbardziej poszukiwanymi kompetencjami w wyżej wymienionych sektorach jest doświadczenie, kierunkowe wykształcenie oraz kompetencje miękkie i społeczne. Branża IT w rękach programistów
Z analizy ofert pracy opublikowanych na portalu monsterpolska.pl w II półroczu 2012, pracodawcy z branży IT i Technologie poszukiwali i poszukują głównie programistów oraz inżynierów IT (68 proc.). Pracę mogą znaleźć zarówno młodsi, jak i bardziej doświadczeni specjaliści. Znajomość systemów operacyjnych i języków programowania jest wymogiem najczęściej stawianym kandydatom – pojawia się w co drugim ogłoszeniu. Najbardziej poszukiwany język programowania to Java Script (48 proc.), SQL (41 proc.), HTML (15 proc.) i C++ (4 proc.).
Co dziesiąte ogłoszenie dotyczyło administratorów systemowych i baz danych oraz analityków i konsultantów IT. Zaledwie 6 proc. wszystkich ogłoszeń z tej branży skierowanych było do menadżerów, czy kierowników. Przyczynę tego typu sytuacji może być polityka wewnętrzna pracodawców dotycząca ścieżek karier i awansów w ramach struktur firmy. Praca jest również dla pracowników działu Help Desk (3 proc.) i Quality Assurance - inżynierów do spraw jakości oprogramowania (8 proc.) oraz testerów.
Wymagania w branży IT
Od kandydatów w branży IT wymaga się głównie wykształcenia kierunkowego i doświadczenia. Najchętniej poszukiwani są kandydaci, którzy przepracowali od 2 do 5 lat na podobnym stanowisku (96 proc. ogłoszeń). Duże znaczenie ma również znajomość języków obcych. Wciąż najpopularniejszym językiem wśród pracowników IT jest język angielski (85 proc. ogłoszeń). Ponadto poszukiwano pracowników z językiem francuskim i niemieckim.
Pracownicy IT powinni wykazywać się też wysoko rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Już w 42 proc. ofert pracy otwartość, łatwość nawiązywania kontaktów i wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne są wymieniane wśród niezbędnych wymogów, jakie powinien spełniać kandydat do pracy w sektorze informatycznym. Rekruterzy z branży IT cenią sobie również umiejętność pracy w zespole (nieco ponad 1/4 ogłoszeń), a także samodzielność, zdolność analitycznego myślenia, terminowość i gotowość do podróży służbowych.
Branża finansowa zatrudnia księgowych
Kariera w branży finansowej jest jedną z bardziej perspektywicznych i stabilnych na polskim rynku pracy. Jak wynika z analiz ogłoszeń zamieszczonych na portalu monsterpolska.pl, w tej branży największą szansę na zatrudnienie mają księgowi, których poszukuje prawie co drugi pracodawca. Zatrudnienie w branży finansowej znajdą również analitycy finansowi (13 proc.) i biznesowi (13 proc.). Kolejną poszukiwaną grupą byli kontrolerzy finansowi (10 proc.). Niecałe 7 proc. ogłoszeń dotyczyło stanowisk wyższych rangą (manager, kierownik finansowy i dyrektor finansowy). W branży finansowej chętnie poszukiwani są też specjaliści. Na portalu monsterpolska.pl - 4 proc. ogłoszeń było skierowanych do doradców finansowych, 3 proc. specjalistów podatkowych i specjalistów ds. ryzyka (1 proc.).
Zawód finansisty wiąże się przede wszystkim z odpowiednim wykształceniem. W 61 proc. ofert wymagane jest ukończenie kierunkowych studiów ekonomicznych. Kolejnym warunkiem przyjęcia do pracy jest doświadczenie. 96 proc. ogłoszeń wymagało od kandydatów, 2 - 5 lat praktyki w zawodzie. Ponadto, w 87 proc. ogłoszeń jednym z głównych wymogów była płynna znajomość języka angielskiego, a także języka niemieckiego - 19 proc., a także francuskiego lub włoskiego.
Rekruterzy z sektora finansowego cenią sobie również kompetencje miękkie i społeczne (88 proc.) takie jak m.in. inicjatywa i wysoka motywacja (26 proc. ogłoszeń), komunikatywność (19 proc.), umiejętność pracy w zespole (12 proc.), a także terminowość realizacji zadań, umiejętną obsługę klienta, samodzielność i odpowiedzialność.
W sprzedaży poszukiwani kierownicy
Według analizy ofert pracy umieszczanych na portalu monsterpolska.pl w II półroczu 2012, pracodawcy z branży handlowej poszukują głównie osób na stanowiska kierownicze oraz przedstawicieli handlowych (handlowiec, specjalista ds. sprzedaży). Aż 43% ofert pracy publikowanych na portalu kariery monsterpolska.pl w sprzedaży dotyczyło kadry kierowniczej. W handlu od kandydatów wymaga się przede wszystkim zdolności komunikacyjnych (80%), ale też wytrwałości i chęci rozwoju. Na wyższych stanowiskach wymagania są odpowiednio większe, tu liczy się wykształcenie, kilkuletnie doświadczenie (57%) oraz gotowość do podróży i doszkalania się. W tym przypadku największe szanse mają przede wszystkim kandydaci komunikatywni, łatwo nawiązujący kontakty.
Od przedstawicieli handlowych pracodawcy wymagają głównie dyspozycyjności i komunikatywności, umiejętności negocjacji, a także gotowości do podróży służbowych. Na tych stanowiskach bardziej cenione były kompetencje miękkie niż odpowiednie wykształcenie czy znajomość języków obcych.
W niektórych przypadkach wymagany był jedynie zapał do pracy. Istotna była jednak dobra znajomość komputera oraz tworzenie i prowadzenie prezentacji. Wykształcenie kierunkowe wymagane jest na stanowiskach wyższych rangą lub w przypadku przedstawicieli handlowych w dziedzinach specjalistycznych (np. z branży medycznej). Znajomość języków obcych ogranicza się głównie do języka angielskiego –(60% ogłoszeń). Jednak nawet na wyższych stanowiskach w handlu może być na poziomie komunikatywnym.
Shared Services Center - języki obce to podstawa
W branży usług dla biznesu, oprócz wiedzy technicznej i specjalistycznej, bardzo ceniona jest znajomość języków obcych, w tym także tych niszowych. Centra Usług Wspólnych obsługują bowiem klientów z całego świata, najpopularniejsze języki to: angielski (70 proc.), niemiecki (30 proc.), francuski (20 proc.), ale i włoski (15 proc.). Ceniona jest także dwujęzyczność. Pracodawcy najczęściej poszukują pracowników ze znajomością dodatkowych języków, takich jak hiszpański, portugalski, niderlandzki, szwedzki, fiński, holenderski, duński, norweski, czeski, węgierski, rumuński czy arabski. Rekruterzy z sektora SSC cenią sobie również kompetencje miękkie oraz społeczne (45 proc.), orientację na klienta (35 proc.) i umiejętność pracy w zespole (30 proc. ogłoszeń), a także odpowiedzialność, nastawienie na realizację celów i rozwiązywanie problemów.
W minionym półroczu, najwięcej pracowników poszukiwano do działów obsługi klienta – niemal 72 proc. wszystkich ogłoszeń w tym sektorze. Kolejną grupę stonowali specjaliści obsługi technicznej – 15 proc., a także konsultanci (10 proc.). Cenione jest wcześniejsze doświadczenie na podobnym stanowisku.
Podsumowanie
„Analiza ogłoszeń o prace w II połowy 2012 wskazuje na rosnące zatrudnienie i zapotrzebowanie na pracowników z IT, Finansów i Księgowości oraz SSC. Sprzedaż charakteryzuje się natomiast umiarkowanym wzrostem. Mimo rosnącego bezrobocia, pracodawcy mają wciąż problem ze znalezieniem specjalistów z danej dziedziny wykazujących się kierunkowym wykształceniem i doświadczeniem w branży oraz biegłą znajomością języków obcych. Znajomość języka angielskiego to jedno z najbardziej podstawowych i powszechnych wymagań. Jednak jeden język obcy już nie wystarcza. Warto znać inne bardziej niszowe języki. Coraz częściej wymagana jest płynna znajomość dwóch języków obcych” – podsumowuje Małgorzata Majewska, Marketing Manager w Monster Worldwide Polska. Pracodawcy zwracają również coraz większą uwagę na takie cechy jak komunikatywność, umiejętność pracy w grupie, umiejętność zarządzania projektami, skuteczne zarządzanie czasem czy inteligencja emocjonalna pracownika w aspekcie współpracy z innymi. Brak takich kompetencji
utrudnia rozwój i awans na wyższe stanowiska. Konieczne jest zatem nieustanne kształcenie się i doszkalanie zarówno pogłębianie wiedzy specjalistycznej, jak i nauka języków czy trenowanie kompetencji miękkich.
Monsterpolska.pl
(AS)