Trwa ładowanie...
d4ixm6a

Kolejne banki wypowiedziały umowy kredytowe PBG i spółkom zależnym

PBG i spółki zależne otrzymały od Nordea Bank Polska, BZ WBK, HSBC, Raiffeisen Bank Polska i BGŻ wypowiedzenie umów kredytowych - poinformowały spółki we wtorek w komunikatach. Fundusze PKO TFI i KBC TFI zażądały wykupu obligacji PBG wraz z odsetkami.

d4ixm6a
d4ixm6a

Hydrobudowa podała, że Bank Zachodni WBK wypowiedział jej umowę, w wyniku której łączna wartość wskazanych wierzytelności na dzień 6 czerwca 2012 r. wynosiła 123,14 mln zł, a Nordea wypowiedziała umowę, na podstawie której zadłużenie spółki wynosi łącznie 60,46 mln zł. Wypowiedzenie umów ma nastąpić w ciągu 7 dni od doręczenia wypowiedzenia.

PBG i Hydrobudowa poinformowały w oddzielnych komunikatach o wypowiedzeniu przez Bank Gospodarki Żywnościowej ze skutkiem natychmiastowym umowy ramowej zawartej przez bank ze spółkami z grupy kapitałowej: PBG, Hydrobudowa Polska (oraz Hydrobudowa 9), Aprivia oraz Energomontaż Południe.

We wtorek fundusze PKO TFI i KBC TFI zażądały natychmiastowego wykupu obligacji PBG wraz z odsetkami, przy czym PKO TFI wezwało do wykupu obligacji o łącznej wartości nominalnej 40 mln zł plus odsetki - podało PBG w komunikacie.

W ubiegłym tygodniu zarządy PBG, Hydrobudowy i Aprivii, spółek należących do grupy PBG, podjęły uchwały o złożeniu wniosków o ogłoszenie upadłości układowej. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy.

d4ixm6a

W poniedziałek Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu.

W ubiegłą środę umowy kredytowe wypowiedziały PBG banki: HSBC Bank Polska, BGŻ, ING Bank Śląski oraz Polski Bank Przedsiębiorczości. W ubiegły piątek Union Investment TFI zażądało wykupu wyemitowanych przez PBG obligacji o wartości nominalnej 305,1 mln zł.

- Wypowiedzenie tych umów to konsekwencja złożenie przez firmę wniosku o upadłość układową, w związku z czym takie decyzje nie są dla nas zaskoczeniem - powiedział PAP we wtorek rzecznik Hydrobudowy Krzysztof Woch. Dodał, że spółka będzie dążyć do zwarcia porozumienia ze wszystkimi wierzycielami, w tym z bankami, w ramach otwartego postępowania układowego.

Grupa PBG zajmuje się m.in. inwestycjami infrastrukturalnymi, w tym budową dróg i autostrad, inwestycjami energetycznymi i paliwowymi. Konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine była głównym wykonawcą Stadionu Narodowego.

d4ixm6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ixm6a