Komentarz po sesji
Dzisiejsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, WIG-20 odnotował spadek natomiast pozostałe indeksy zakończyły dzień w pozytywnym terytorium. Najbardziej skorzystały małe i średnie spółki, których indeksy zyskały ponad 2%.
14.04.2009 17:18
Obroty rosną
Dzisiejsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, WIG-20 odnotował spadek natomiast pozostałe indeksy zakończyły dzień w pozytywnym terytorium. Najbardziej skorzystały małe i średnie spółki, których indeksy zyskały ponad 2%.
Słabiej zachowywały się duże spółki, co z jednej strony wynikało z zachowania rynku terminowego, który zdaje się wykazywać coraz większy sceptycyzm, w kwestii nieuchronności dalszych wzrostów. Właśnie z tego powodu dzisiejsza sesja rozpoczęła się od spadku, ale na niższych poziomach pojawił się popyt, który zapewnił wzrost no nowych maksimów. W drugiej części sesji kolejną falę spadkową wykreowała informacja o niższej (nawet znacznie) od oczekiwanej sprzedaży detalicznej w USA w marcu. W statystyce zwraca uwagę poziom obrotów, który przekroczył dawno niewidziany pułap 2 mld zł. Ponadto zdecydowana liczba papierów odnotowała wzrost, choć obroty na spółkach zniżkujących i zwyżkujących były prawie równe.
Pewną ciekawostką, choć zupełnie nic nie gwarantującą, jest fakt, iż więcej spółek wytyczyło swój nowy 52 tygodniowy szczyt, niż spółek które wytyczyły nowe roczne minimum. W obrębie WIG-20 więcej spółek straciło na wartości, a najbardziej ciążyły papiery TP SA oraz w nieco mniejszym stopniu Pekao SA i PGNiG. W przypadku narodowego operatora motywu można doszukiwać się w informacji o zmianie nazwy usługi dostępu do internetu, którą jest obecnie Neostrada. Taka operacja wiąże się z pewnymi kosztami, co w dobie kryzysu nie przypada do gustu inwestorom. W przypadku banku Pekao SA można mówić o naturalnej korekcie po znacznym wzroście na wcześniejszych sesjach.
Pozytywnie w gronie dużych spółek wyróżniały się akcje KGHM-u i PKO BP. W gronie średnich spółek pozytywnie wyróżniały się akcje Handlowego. Orbisu otraz Hydrobudowy Polska. W przypadku tej ostatniej spółki inwestorzy pozytywnie odnieśli się do podanej jeszcze przed Świetami informacji o wygraniu kontraktu na budowe stadionu w Gdańsku, natomiast dodatkowo pojawiła się informacja, iż konsorcjum w skład którego wchodzą i PBG i Hydrobudowa złożyły najniższą ofertę na budowę Stadionu Narodowego. PBG wytyczył swój szczyt już w czwartek, a dziś sukcesywnie oddawał zdobyty teren, natomiast w przypadku Hydrobudowy maksimum zostało wytyczone dziś rano, a kolejnych godzinach papier zachowywał się słabiej. W największym stopniu do wzrostu małych spółek przyczyniały się walory IDM-u, PGF oraz Apatora.
Generalnie sesja pozostawia sprzeczne odczuciu, widać iż na rynku pojawił się kapitał zainteresowany dalszym zakupem akcji, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, iż od dna WIG-20 zyskał już ponad 44%, w związku z czym, w moim odczuciu na kolejnych sesjach będzie rosło zainteresowanie sprzedażą akcji. W takiej sytuacji może się okazać, iż wzrost obrotów to dystrybucja akcji przez tych, którzy ryzykowali kupno akcji na znacznie niższych poziomach kilka tygodni temu.
Tomasz Jerzyk
Analityk
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |