Trwa ładowanie...

Komorowski w Davos nie spotka się z Miedwiediewem

Prezydent Bronisław Komorowski, który w czwartek udaje się do szwajcarskiego Davos na Światowe Forum Ekonomiczne, nie spotka się tam z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Jak dowiaduje się Polska Agencja Prasowa, może natomiast dojść do spotkania szefów dyplomacji Polski i Rosji.

Komorowski w Davos nie spotka się z MiedwiediewemŹródło: WP.PL
dv2p5n6
dv2p5n6

Organizatorzy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos poinformowali, że w środę wieczorem, zgodnie z planem, Dmitrij Miedwiediew wygłosi przemówienie otwierające Forum.

Rosyjski przywódca skróci natomiast pobyt w Davos w związku z poniedziałkowym zamachem na moskiewskim lotnisku Domodiedowo, w którym zginęło 35 osób, a ponad 180 zostało rannych.

Tymczasem Bronisław Komorowski udaje się do Davos w czwartek po zakończeniu uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, w których weźmie udział wspólnie z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem.

O tym, że podczas szczytu może dojść do spotkania prezydentów Polski i Rosji, mówił w grudniu sam Komorowski. W ubiegłym tygodniu również źródła dyplomatyczne w Moskwie potwierdziły, że w Davos może dojść do spotkania Miedwiediewa z Komorowskim

dv2p5n6

Jak poinformowało PAP biuro prasowe Kancelarii Prezydenta, na czwartek wieczorem zaplanowane jest wystąpienie Komorowskiego podczas imprezy organizowanej w Davos przez Giełdę Papierów Wartościowych pod hasłem "Warszawa - finansowym i ekonomicznym centrum regionu".

Ponadto wystąpienia będą tam mieli również: minister finansów Jacek Rostowski, wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak oraz prezes warszawskiego parkietu Ludwik Sobolewski. Przedstawiciele Polski spotkają się przy tej okazji z przedstawicielami światowego biznesu.

W piątek rano odbędzie się zamknięte dla mediów śniadanie prezydenta z przedstawicielami międzynarodowych instytucji finansowych i inwestorów. Wczesnym popołudniem Komorowski razem z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem będzie uczestniczył w Hotelu Schweizerhof w dyskusji panelowej promującej mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012.

Prezydent weźmie też udział w sesji plenarnej Światowego Forum Ekonomicznego, zatytułowanej "Przyszłość energetyczna Europy". Na godz. 16.30 w piątek zaplanowano briefing prezydenta dla mediów.

dv2p5n6

Bronisławowi Komorowskiemu w Davos towarzyszyć też będzie - oprócz ministra finansów Jacka Rostowskiego - szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Z informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych w Moskwie wynika, że Sikorski może spotkać się w Davos z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Według MSZ Sikorski uczestniczyć będzie w Davos w panelach dyskusyjnych: "Dyplomacja w erze cyfrowej", "Czy Zachód poniósł porażkę w Afganistanie?" oraz "Rola G20 w systemie multilateralnym"; weźmie też udział w debacie BBC "Globalne przywództwo: nowa era".

dv2p5n6

W dniach 26-30 stycznia na forum w Davos spotka się ok. 2,5 tys. polityków i biznesmenów.

Światowe Forum Ekonomiczne jest niezależną organizacją międzynarodową wspierającą światową politykę gospodarczą poprzez partnerstwo angażujące m.in. liderów biznesu. W szczytach w szwajcarskim kurorcie uczestniczą corocznie prezydenci, premierzy, liderzy biznesu oraz prezesi największych światowych organizacji i banków, w tym Europejskiego Banku Centralnego i Banku Światowego.

dv2p5n6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv2p5n6