Trwa ładowanie...
d45a7jh

Kompania Węglowa rozmawia z inwestorami, pracuje nad poprawą efektywności

Warszawa, 12.05.2015 (ISBnews) - W wyniku przeprowadzonych działań restrukturyzacyjnych Kompania Węglowa odnotowała dodatni wynik EBITDA w I kw. br. Spółka prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami i pracuje nad dalszą poprawą efektywności, poinformował prezes KW Krzysztof Sędzikowski.

Share
d45a7jh

"Rozmawiamy z potencjalnymi inwestorami finansowymi i branżowymi. Oczywiście, cały czas pracujemy nad modelem poprawy parametrów techniczno-ekonomicznych przyszłej spółki, a nie tylko kontrolujemy płynność finansową Kompanii. Realizując biznesplan, chcemy pokazać inwestorom, że prognozowana na 2017 r. EBITDA wynosząca 2 mld zł przy sprzedaży na poziomie 28 mln ton węgla rocznie to cel realistyczny, a branża, w której działamy ma potencjał i jest perspektywiczna" - powiedział Sędzikowski, cytowany w komunikacie.

"Poprawę wyników gwarantuje np. wydłużenie efektywnego czasu pracy, które umożliwia zredukowanie liczby brygad z 5 do 4 w ciągu doby i wygenerowanie oszczędności na poziomie 10 mln zł rocznie dla jednej tylko kopalni. Mamy konkretne pomysły na poprawę parametrów sprzedawanego węgla oraz optymalizację wielu procesów zarządczych, które pozwolą nam zredukować koszty działalności spółki o dziesiątki milionów złotych" - dodał prezes KW.

Zgodnie z przedstawionym wcześniej planem, KW zakończyła w piątek procesy wyłączania ze swoich struktur nieefektywnych kopalń i ruchów. Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafiły zorganizowane części przedsiębiorstw: Brzeszcze, Centrum i Makoszowy, natomiast Bobrek i Piekary zostały sprzedane spółce Węglokoks Kraj.

d45a7jh

Spółka obniża także systematycznie swoje zapasy węgla. W marcu i kwietniu sprzedano z zapasów 770 tys. ton surowca, a do końca maja planowane jest zbycie łącznie 1 270 tys. ton węgla ze zwałów.

W III kwartale wydobycie węgla ma wzrosnąć o 10-15%, a wydajność dołowa o ok. 23% w stosunku do I kwartału 2015 r.

W I kwartale koszt jednostkowy sprzedaży utrzymał się na tym niezmienionym poziomie, a w maju ma obniżyć się o ok 8%. Wzrosło także wydobycie z 1 ściany w grupie 11 kopalń, które w kwietniu wyniosło o ok. 4% więcej w stosunku do I kwartału.

Do końca września br. z 11 kopalń obecnej Kompanii Węglowej ma powstać tzw. Nowa Kompania Węglowa, jako spółka Węglokoksu.

Kompania Węglowa to największa firma górnicza w Europie, grupująca dotychczas 15 kopalń i 5 zakładów.

(ISBnews)

d45a7jh

Podziel się opinią

Share
d45a7jh
d45a7jh