Komunikat po listopadowym posiedzeniu RPP (dokumentacja)
...
25.11. Warszawa (PAP) - Poniżej komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się w dniach 24-25 listopada 2009 roku.
Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: -stopa referencyjna 3,50 proc. w skali rocznej; -stopa lombardowa 5,00 proc. w skali rocznej; -stopa depozytowa 2,00 proc. w skali rocznej; -stopa redyskonta weksli 3,75 proc. w skali rocznej.
W gospodarce światowej pojawiają się kolejne sygnały ożywienia. Po kilku kwartałach spadku, w III kw. br. nastąpił wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych i strefie euro. Jednocześnie utrzymał się silny wzrost aktywności w największych gospodarkach wschodzących. Do ożywienia aktywności na świecie w dużym stopniu przyczynia się ekspansywna polityka makroekonomiczna, w tym przede wszystkim fiskalne pakiety stymulacyjne. W gospodarkach rozwiniętych nadal pogarsza się jednak sytuacja na rynku pracy oraz - mimo pewnej poprawy - utrzymują się problemy w sektorze finansowym. W dalszym ciągu ograniczeniu ulega akcja kredytowa.
Poprawie aktywności w sferze realnej na świecie towarzyszy wzrost cen aktywów finansowych, w tym aprecjacja walut krajów wschodzących, oraz wzrost cen surowców na rynkach międzynarodowych. Sprzyja temu ekspansywna polityka głównych banków centralnych i związana z tym nadpłynność na globalnych rynkach finansowych. Jednocześnie w największych gospodarkach utrzymuje się spadek ogólnego poziomu cen, natomiast inflacja bazowa pozostaje dodatnia.
Ostatnie informacje dotyczące polskiej gospodarki, w tym dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a także dane o wynikach finansowych przedsiębiorstw wskazują na poprawę aktywności gospodarczej w III kw. br. Utrzymuje się jednak niekorzystna sytuacja na rynku pracy, w szczególności nadal rośnie bezrobocie. W dalszym ciągu zmniejsza się akcja kredytowa w sektorze przedsiębiorstw oraz utrzymuje się niski wzrost kredytu dla sektora gospodarstw domowych.
W październiku br. roczna inflacja CPI obniżyła się do 3,1 proc., do czego przyczynił się przede wszystkim spadek rocznej dynamiki cen żywności i energii. Jednocześnie inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii utrzymała się na niezmienionym poziomie. Utrzymywanie się relatywnie wysokiego poziomu inflacji bazowej oznacza, że dotychczasowe osłabienie popytu nie w pełni zneutralizowało wzrost cen regulowanych i wcześniejszej deprecjacji kursu walutowego.
W ocenie Rady, w najbliższym okresie roczny wskaźnik CPI może przejściowo wzrosnąć ze względu na dodatni efekt bazy związany z silnym spadkiem cen paliw pod koniec 2008 r. W kolejnych kwartałach oczekiwane jest jednak istotne obniżenie rocznego wskaźnika CPI, do czego przyczynią się przede wszystkim ujemne efekty bazy związane z silnym wzrostem cen administrowanych i cen żywności na początku 2009 r. W kierunku obniżenia inflacji będą oddziaływać także: niska presja popytowa, ograniczenie tempa wzrostu kosztów pracy oraz dotychczasowa aprecjacja złotego. Spadek inflacji w 2010 r. może być natomiast ograniczany przez wzrost cen surowców na rynkach światowych oraz podwyżki podatków i cen administrowanych.
Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone. W ocenie Rady, poprawa globalnej koniunktury i dokonane złagodzenie polityki pieniężnej sprzyjają powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu. Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji, sytuacji na rynkach finansowych w Polsce i na świecie, sektora finansów publicznych oraz kształtowania się kursu złotego.
Rada będzie nadal analizowała wpływ zmian sytuacji na krajowym rynku międzybankowym na działanie mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce.
Rada podtrzymuje dotychczasowe stanowisko, że przystąpienie Polski do ERM II i strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, po uzyskaniu koniecznego poparcia politycznego dla zmian w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych aktach prawnych niezbędnych dla przyjęcia euro w Polsce. (PAP)
bg/