Koniec leczenia na NFZ. Te osoby zapłacą z własnej kieszeni
Prawo do darmowej opieki zdrowotnej wygasa m.in. po rozwiązaniu umowy o pracę, ale nie tylko. Warto o tym pamiętać, ponieważ brak uwagi może skutkować utratą dostępu do świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Jak informuje NFZ, prawo do darmowych świadczeń opieki zdrowotnej tracimy zazwyczaj po 30 dniach od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Arabowie już zmienili Zakopane. Prowadzi biznes specjalnie pod nich
Kiedy tracimy prawo do leczenia na NFZ?
To ważne dla osób, które m.in. zmieniają pracę i planują przerwę od obowiązków zawodowych. Prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej wygasa w trzech przypadkach:
- po zakończeniu umowy o pracę lub innej formy zatrudnienia objętej składką zdrowotną,
- po zamknięciu działalności gospodarczej,
- w czasie urlopu bezpłatnego.
Jednak nie każda zmiana oznacza natychmiastową utratę prawa do leczenia. Świadczeń nie tracą:
- absolwenci szkół ponadpodstawowych – mają prawo do darmowej opieki przez 6 miesięcy od zakończenia nauki,
- studenci i doktoranci – mogą korzystać z NFZ jeszcze 4 miesiące po ukończeniu studiów lub skreśleniu z listy studentów,
- osoby z zawieszoną rentą socjalną – zachowują prawo do świadczeń przez 90 dni.
Aby upewnić się, że nadal jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, możemy skorzystać z systemu eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców). Platforma pozwala na szybkie sprawdzenie statusu ubezpieczenia na podstawie danych z ZUS i KRUS. Informacje są również dostępne dla lekarzy oraz recepcji w placówkach medycznych.
Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne?
By odzyskać prawo do darmowego leczenia, konieczne jest zawarcie dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ.
"W celu zawarcia umowy zgłoś się do oddziału wojewódzkiego NFZ, wypełnij wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym i podpisz dwa egzemplarze umowy. Pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego ostatni okres ubezpieczenia" – podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jeśli przerwa w odprowadzaniu składki na NFZ była dłuższa niż 3 miesiące, trzeba liczyć się z koniecznością wniesienia dodatkowej opłaty. Jak informuje NFZ, wysokość opłaty dodatkowej zależy od czasu, w którym nie było się objętym ubezpieczeniem zdrowotnym.