Trwa ładowanie...

Koniec użytkowania wieczystego. Kto zyska? "Oszczędności rzędu 12 tys. zł"

Z końcem sierpnia wchodzą w życie przepisy znoszące podatek od czynności cywilno-prawnych dla osób, które kupują pierwsze mieszkanie lub dom. W efekcie koszty transakcyjne związane z zakupem nieruchomości spadną o około 1/4. Ile można oszczędzić?

Zniesienie podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC), oznacza oszczędność rzędu 6-12 tys. zł dla kupujących pierwsze mieszkanieZniesienie podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC), oznacza oszczędność rzędu 6-12 tys. zł dla kupujących pierwsze mieszkanieŹródło: PAP, fot: Rafa� Guz
d4i22fs
d4i22fs

Zniesienie podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC), oznacza oszczędność rzędu 6-12 tys. zł dla kupujących pierwsze mieszkanie - wyliczył ekspert HREIT Bartosz Turek. Mowa o kosztach transakcyjnych, na który składają się m.in. notariusz, pośrednik nieruchomości, bank, czy fiskus.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nadchodzi rewolucja na rynku nieruchomości. Ceny mogą się zmienić

Pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym

Analityk zwrócił uwagę, że 2-proc. podatek ma zostać zniesiony dla tych, którzy kupują pierwszą w życiu nieruchomość na rynku wtórnym, a także dla osób, "które co prawda mają udział w nieruchomości, ale nie większy niż 50 proc. i do tego musi być on nabyty w drodze dziedziczenia".

d4i22fs

Zgodnie z szacunkami eksperta, kupując przeciętną używaną kawalerkę w mieście wojewódzkim na PCC wydalibyśmy około 5,7 tys. zł. W takich miastach jak Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Łódź, Olsztyn czy Zielona Góra byłoby to około 4-5 tys. zł, ale już w Gdańsku, Krakowie czy Warszawie kwota podatku sięgnęłaby nawet 12 tys. zł.

W skali całego wydatku, jakim jest zakup mieszkania, tych kilka czy kilkanaście tysięcy to może nie jest aż tak wiele, ale bez wątpienia ulga taka może pomóc albo przynajmniej pozwoli uniknąć niemiłego zaskoczenia - ocenił Turek.

Zastrzegł zarazem, że trudno spodziewać się wpływu tych regulacji na rynek, poziom cen lub wielkość popytu. - Te efekty mogą być na tyle niewielkie, że trudno byłoby je rzetelnie zbadać - tłumaczy Turek, dodając, że obecnie osoby kupujące pierwsze w życiu mieszkanie odpowiadają za około 30-40 proc. popytu.

d4i22fs

6-procentowy podatek. Oni stracą

Analityk przypomniał też, że zniesienie PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości jest tylko jednym z szeregu ułatwień, które skracają drogę do własnego "M". Wskazał, że osoby kupujące pierwsze mieszkanie mogą również skorzystać z "Bezpiecznego Kredytu 2 proc." oraz połączyć go z programem gwarancji, który znany jest pod potoczną nazwą "kredytu bez wkładu własnego".

Ekspert zauważył, że na nowych przepisach stracą natomiast ci, którzy chcieliby kupić kilka mieszkań znajdujących się na jednej działce. Jeśli takich lokali będzie co najmniej pięć, to kupując szóste, trzeba będzie zapłacić dodatkowy 6-proc. podatek.

Najmocniej uderzy to w rodzimych inwestorów, którzy nie znajdą sposobu na ominięcie opodatkowania, a chcieliby kupić np. 10 mieszkań na wynajem w jednym bloku. Miałoby to o tyle sens, że przy takim zakupie łatwiej było zarządzać posiadanymi mieszkaniami - czytamy w analizie HREIT.

Według Bartosza Turka na nowych regulacjach mogą też stracić samorządy. - Wszystko dlatego, że ich dochodem jest podatek PCC pobierany przez notariusza w momencie dokonywania transakcji. Skoro osoby kupujące pierwszy w życiu dom lub mieszkanie nie zapłacą tej daniny, to też nie zasili ona gminnego budżetu - wyjaśnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4i22fs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i22fs