Trwa ładowanie...

Koniec wyłudzania zasiłków przez ciężarne

Skończy się eldorado dla matek, które wykorzystywały lukę w systemie, by pobierać wysokie świadczenia. Zasiłek przyznawany kobietom prowadzącym firmę po urodzeniu dziecka ma być zależny od uśrednionej składki z całego roku. O przygotowywanych zmianach w prawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Koniec wyłudzania zasiłków przez ciężarneŹródło: Jupiterimages
d1tg1l0
d1tg1l0

Sposób na wysoki zasiłek był prosty. Kobiety zakładały firmy, po czym opłacały wysokie składki na ubezpieczenie chorobowe jedynie przez jeden miesiąc. To umożliwiało otrzymanie świadczenia w wysokości kilku tysięcy zł.

Nowe przepisy zakładają, że podstawą do ustalania kwoty zasiłku macierzyńskiego będzie minimalna podstawa wymiaru składek zwiększana o 1/12 za dodatkowo zapłacone składki.

Powyższe zmiany oznaczają, że osoba opłacająca przez miesiąc maksymalną składkę ubezpieczenia chorobowego otrzyma 3 razy niższy zasiłek niż obecnie. Pełne świadczenie otrzyma po roku płacenia wysokich składek.

Dorota Wolicka ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że uzależnienie wysokości wypłaty od faktycznych wpłat do ZUS powinno ograniczyć patologie.

d1tg1l0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tg1l0