Trwa ładowanie...
d41b4aw
d41b4aw

Konsolidacja utrzymuje się

Po piątkowej dość ciekawej sesji rynek w kolejnym tygodniu sierpnia praktycznie zamarł. Zmienność wyraźnie się zmniejszyła, a wolumen handlu na NYSE z niskiego spadł na bardzo niski.
Share
d41b4aw

Druga połowa sierpnia to tradycyjny szczyt sezonu urlopowego i zazwyczaj rynki są w tym okresie mało aktywne. Traderzy przed urlopem zamykają otwarte pozycje, spada płynność rynku. Wyjątkiem były dwa ostatnie lata kryzysu. Co ciekawe panująca niska zmienność i brak większych ruchów na indeksach nie przekłada się już na spadek cen opcji mierzonych indeksem VIX. Wczoraj pojawił się ciekawy raport Bloomberga, który koncentrował się właśnie na cenach opcji i oczekiwaniach rynku w zakresie przyszłej zmienności. Ogólnie rzecz biorąc rynek spodziewa się istotnego wzrostu zmienności w nadchodzących tygodniach, w szczególności we wrześniu. Z perspektywy historycznej takie oczekiwania na wzrost zmienności często zapowiadają istotną korektę na rynku akcji.

Na walutach również obserwujemy spadek zmienności. Dolar lekko traci w relacji do euro i do jena, ale wygląda to w tej chwili na techniczne odbicie. Największe wahania trwają na funtdolarze, który zniósł już praktycznie cały impuls wzrostowy z przełomu lipca i sierpnia. Główne pary jenowe lekko zniżkują mimo dobrego zachowania indeksów europejskich po otwarciu.

Dzisiejszy dzień będzie ubogi w dane makroekonomiczne. Dane o jednostkowych kosztach pracy i wydajności pracy nie powinny wpłynąć na notowania. Jutro rano rynek będzie reagował na dane o produkcji przemysłowej z Japonii. O 11:00 publikowane będą dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro. W centrum uwagi będzie komunikat po decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych.

d41b4aw

EURPLN

Złoty pozostaje relatywnie stabilny w górnej strefie wczorajszego zakresu. Brak istotnych impulsów z rynków globalnych powinien ograniczyć wahania notowań polskiej waluty. Dzisiejsze dane o saldzie na rachunku bieżącym nie powinny wpłynąć istotnie na notowania. Rynek oczekuje na impuls z zagranicznych rynków akcji, ewentualnie z dolara. Najbliższym wsparciem będzie strefa 4,05-4,07. Oporem pozostaje strefa 4,16-4,17. Złoty może lekko tracić ze względu na trwającą realizację zysków na rynkach.

EURUSD

Umocnienie dolara z piątku nadal ciąży na notowaniach EURUSD. Wczoraj w godzinach popołudniowych rynek ustanowił nowe minimum ruchu nieco powyżej 1,41. Dzisiejsze odreagowanie w trakcie handlu europejskiego zatrzymało się w pobliżu zniesienia 61,8% wczorajszego spadku. Jeśli schemat będzie kontynuowany, to dolar może ponownie zacząć się umacniać w trakcie sesji amerykańskiej. Jutro w centrum uwagi będzie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych i komunikat po decyzji. Ciekawa będzie reakcja dolara na komunikat. Skoro wzrosły oczekiwania na podwyżki stóp w USA, rynek będzie szukał potwierdzenia w bardziej jastrzębim komunikacie. Taki jest jednak bardzo mało prawdopodobny. Umocnienie dolara po neutralnym komunikacie potwierdziłoby zatem krótkoterminową zmianę sentymentu do amerykańskiej waluty.

d41b4aw

GBPUSD

Funtdolar wrócił definitywnie do wcześniejszego zakresu 1,60-1,66. Dzisiejsze dane o bilansie handlu zagranicznego nie miały większego wpływu na notowania. Spadek notowań funta może wynikać nie tylko z konsekwencji czwartkowej zapowiedzi BoE zwiększenia programu skupu obligacji. Rynek może realizować zyski z trwającej kilka miesięcy zwyżki notowań brytyjskiej waluty w obawie przed większą zmiennością na indeksach. Brak większych korekt w ostatnim ruchu spadkowym wskazuje na brak większego popytu na funta. Jutro publikowane będą dane o stopie bezrobocia, ale nie wpłyną istotnie na notowania. *USDJPY *

Mimo wzrostów na japońskiej giełdzie i pozytywnym sentymencie na parkietach europejskich jen ponownie umacnia się do głównych walut. Decyzja Banku Japonii w sprawie stóp procentowych nie wywołała większych emocji. Prezes Shirakawa jest bardzo ostrożny w optymistycznej ocenie gospodarki japońskiej ze względu na ograniczony efekt globalnych programów stymulacyjnych. Takie nastawienie Banku Japonii ogranicza oczekiwania na zmiany stóp w Japonii i w średnim terminie może wpływać negatywnie na sentyment do jena. Warunkiem koniecznym jest stabilne zachowanie rynków finansowych. Po piątkowym silnym impulsie wzrostowym USDJPY testuje zniesienie 38,2% tego ruchu. Oporem pozostaje piątkowy szczyt przy 97,75.

Wojciech Smoleński
IDMSA

d41b4aw

Podziel się opinią

Share
d41b4aw
d41b4aw