Kontrolowana korekta

Pomimo względnie udanego zakończenia tygodnia na amerykańskich parkietach o negatywnym początku nowego tygodnia w Europie i Warszawie przesądziła słabsza postawa azjatyckich rynków, z których zdecydowana większość zakończyła poniedziałek na minusach.

Kontrolowana korekta
Źródło zdjęć: © AFP/FRANK RUMPENHORST

07.01.2013 | aktual.: 08.01.2013 06:31

W ten sposób obserwowane w piątek na GPW negatywne nastroje miały dzisiaj możliwość w dalszym ciągu się utrzymywać, tym samym dalej powiększając przecenę. Trwające od początku notowań systematyczne pogłębianie spadku, który podobnie jak miało to miejsce na poprzedniej sesji był zauważalnie większy niż na zachodnioeuropejskich parkietach. Można było kolejny raz odnieść wrażenie, że rynek realizuje z góry zaplanowany scenariusz. Przy braku popołudniowych danych makro inwestorzy oczekiwali na rozpoczęcie sesji za oceanem, która mimo negatywnego początku nie zmieniła obrazu warszawskiej sesji. Ostatecznie WIG oraz WIG20 straciły odpowiednio 0,62 i 0,89 procent przy przyzwoitym obrocie rzędu 820 milionów złotych.

Spadek głównych barometrów to w dużej mierze zasługa słabej postawy spółek paliwowych PKNOrlen oraz Lotosu, których przecena przekroczyła odpowiednio 4 i 3 procent. Spadających blue chipów było więcej, a wśród nich znalazły się przede wszystkim walory spółek finansowych PZU (-1,7 proc.), PKO BP (-1,5 proc.), Pekao (-0,8 proc.) oraz BRE Banku (-2,3 proc.). Równie wyraźnie traciły akcje GTC (-2,5 proc.) oraz TVN-u (- 4,2 proc.), mające jednak ograniczony wpływ na wartości indeksów. Mimo ambitnej postawy i blisko trzyprocentowego wzrostu rozmiarów przeceny nie zdołały zneutralizować walory TPSA, które po fatalnym czwartym kwartale 2012 roku obecnie wyraźnie odzyskują wigor. Na uwagę zasługuje również udany finisz PGE (1,5 proc.), o którym rynek przypomniał sobie na przełomie roku. Jako ciekawostkę można potraktować zachowanie KGHM-u (-0,3 proc.), który mimo niewielkiej zmiany ceny handlowany był ponownie przy całkiem sporym obrocie.

W gronie spółek o mniejszej kapitalizacji uwagę rynku zwrócić mogły spore przeceny akcji Azotów Tarnów (-4 proc.), Getinu (-4,4 proc.) oraz Stalexportu (-4,8 proc.). Spektakularnie zachowały się walory CEDC, który po porannym trzynastoprocentowym wzroście skończył dzień siedmioprocentową przeceną, po informacji o możliwym usunięciu spółki z notowań na NASDAQ.

Przebieg dzisiejszych notowań wkomponował się w ogólnie gorszy klimat inwestycyjny na innych światowych rynkach. Oddalenie się WIG20 od swoich maksimów i podążanie w rejon najbliższej strefy wsparcia 2520-2550 punktów może stwarzać na najbliższych sesjach pokusę zakupów i zagrania na odbicie indeksu. Z racji dynamicznej przeceny kursów wybranych blue chipów nie można takiej krótkoterminowej strategii skazać na porażkę, jednak biorąc pod uwagę zasięg i długość trwającej dotychczasowej fali wzrostowej racjonalne wydaje się założenie dłuższego (nawet kilkutygodniowego) okresu rynku niedźwiedzia.

Należy zauważyć, że pewne trudności sprawia obecnie analizowanie, a zwłaszcza prognozowanie rozwoju wydarzeń na warszawskim parkiecie, opierając się na zachowaniu głównych światowych rynków finansowych. To zachowanie, ostatnio nierzadko sprzeczne z napływającymi danymi, równie często nie znajduje potwierdzenia w wydarzeniach na GPW. W efekcie na przestrzeni kończącego rok kwartału rodzime indeksy podążały nieco indywidualną ścieżką, nadrabiając dzięki większej dynamice wzrostów dystans do znajdujących się na lokalnych szczytach europejskich barometrów. Wywołało to w mediach oraz wśród części osób związanych z rynkiem ogólną falę optymizmu, ocierającego się o euforię. W efekcie apetyty na rozpoczęty 2013 rok wzrosły, co może jeszcze w styczniu doprowadzić do pewnych rozczarowań.

Paweł Kubiak

makler DM BZ WBK S.A.

| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

giełdy w europiegpwwig20
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)