Trwa ładowanie...

Krótsza umowa gazowa z Rosją?

Nowa umowa gazowa z Rosją może obowiązywać do 2025 r., a nie jak wcześniej ustalono do 2037 roku.

Share
Krótsza umowa gazowa z Rosją?Źródło: Jupiterimages
d3ubc3e

Nowa umowa gazowa z Rosją może obowiązywać do 2025 r., a nie jak wcześniej ustalono - do 2037 roku.

Z informacji „Parkietu” wynika, że strona polska chce wydłużyć obecnie obowiązujący do 2023 r. kontrakt tylko minimalnie, a ustalenia dokonane w styczniu zostaną zmienione. Możliwe jest to w najbliższy piątek, w czasie - prawdopodobnie finałowej - tury dwustronnych międzyrządowych rozmów.

- Wszystko wskazuje na to, że strona rosyjska nie będzie mieć problemu z zaakceptowaniem krótszego od wcześniej wynegocjowanego terminu - mówi nam anonimowo przedstawiciel resortu gospodarki. Wicepremier Waldemar Pawlak po wrześniowej debacie w Sejmie zapowiedział wstępnie, że okres może zostać skrócony. Jednak wydawało się, że negocjacje dotyczą tylko jednej kwestii - zasad wykorzystywania gazociągu jamalskiego w naszym kraju. Polskie władze po konsultacjach z Komisją Europejską chcą, by rurociąg działał według prawa unijnego, a więc gdy tylko będą takie możliwości, aby mogły z niego korzystać różne firmy, a nie tylko dwaj właściciele, czyli rosyjski Gazprom i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Operatorem gazociągu ma zostać niezależna od nich spółka państwowa Gaz-System.

d3ubc3e

Gazprom tymczasem obawia się, że nowy operator gazociągu zwiększy mu opłaty za przesłanie nim gazu do Niemiec. W piątek do Warszawy ma przyjechać delegacja rosyjskich negocjatorów. Rozmowy w Ministerstwie Gospodarki dotyczyć będą gazociągu i nowego terminu dostaw surowca do Polski. Wczoraj wiceminister Janowski mówił, że ostateczne podpisanie międzyrządowej umowy gazowej jest możliwe jeszcze w październiku.

Stronie polskiej szczególnie zależy, by to nastąpiło jak najszybciej, bo pod koniec października PGNiG wykorzysta cały gaz zakontraktowany w starej umowie. Stąd są obawy o zaopatrzenie.

Agnieszka Łakoma

d3ubc3e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ubc3e