Trwa ładowanie...

Likwidacja OFE odłożona na półkę. "To nie jest dobry moment"

PiS zapowiada likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych już od kilku lat. I na zapowiedziach na razie się kończy, gdyż wciąż nie ma konkretnych działań władzy w tym kierunku. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda przekazał, że obecnie nie ma decyzji politycznych o powrocie do tej ustawy.

Likwidacja OFE. Waldemar Buda: Nie wiadomo, kiedy będzie na to dobry moment Likwidacja OFE. Waldemar Buda: Nie wiadomo, kiedy będzie na to dobry moment Źródło: PAP, fot: PAP/Grzegorz Michałowski
d2vr4hm
d2vr4hm

Kiedy możemy się spodziewać likwidacji OFE? Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda na czwartkowej konferencji na Giełdzie Papierów Wartościowych nie potrafił wskazać terminu zakończenia prac. Przyznał, że przyczyny opóźnienia są "skomplikowane".

Likwidacja OFE? "To skomplikowane"

- Ten projekt przeszedł cały cykl uzgodnień komisji sejmowych i Rady Ministrów i okazało się, że mamy pandemię, niepewność na giełdach, w związku z czym nie wróciliśmy do niego. Nie wiadomo, kiedy będzie na to dobry moment, gdyż dynamika w kwestii zgromadzonych tam aktywów jest poważna i decyzji politycznych, żeby wrócić do projektu, nie ma - powiedział wiceminister funduszy, cytowany przez portal tvn24.pl.

Członek rządu stwierdził, że "to nie jest dobry moment" na likwidację OFE. To ze względu m.in. na wysoki poziom inflacji i szalejącą pandemię.

Emerytury stażowe szkodliwe dla systemu? "Projekt trzeba zmienić"

- Nie chcieliśmy się za to zabierać teraz, kiedy rynki finansowe są rozchwiane, aktywa niepewne. Raczej na ten moment, przynajmniej w perspektywie rocznej, nie wracalibyśmy do tego - dodał Buda.

Likwidacja OFE "zamrożona" w Sejmie

Sejm był już na ostatniej prostej do przegłosowania projektu ustawy likwidującego OFE. 20 kwietnia 2021 roku miało się odbyć trzecie czytanie, ale punkt zdjęto z porządku obrad - przypomina tvn24.pl. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL poinformował TVN24, że to Solidarna Polska miała nie wyrazić zgody na likwidację Funduszy.

d2vr4hm

Rządowa ustawa zakładała, że zgromadzone w OFE pieniądze trafią domyślnie na prywatne nowo utworzone w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) albo - jeśli oszczędzający wyrażą taką wolę - na ich konta w ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vr4hm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vr4hm