Likwidacja OFE odłożona na półkę. "To nie jest dobry moment"
PiS zapowiada likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych już od kilku lat. I na zapowiedziach na razie się kończy, gdyż wciąż nie ma konkretnych działań władzy w tym kierunku. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda przekazał, że obecnie nie ma decyzji politycznych o powrocie do tej ustawy.
25.11.2021 21:41
Kiedy możemy się spodziewać likwidacji OFE? Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda na czwartkowej konferencji na Giełdzie Papierów Wartościowych nie potrafił wskazać terminu zakończenia prac. Przyznał, że przyczyny opóźnienia są "skomplikowane".
Likwidacja OFE? "To skomplikowane"
- Ten projekt przeszedł cały cykl uzgodnień komisji sejmowych i Rady Ministrów i okazało się, że mamy pandemię, niepewność na giełdach, w związku z czym nie wróciliśmy do niego. Nie wiadomo, kiedy będzie na to dobry moment, gdyż dynamika w kwestii zgromadzonych tam aktywów jest poważna i decyzji politycznych, żeby wrócić do projektu, nie ma - powiedział wiceminister funduszy, cytowany przez portal tvn24.pl.
Członek rządu stwierdził, że "to nie jest dobry moment" na likwidację OFE. To ze względu m.in. na wysoki poziom inflacji i szalejącą pandemię.
- Nie chcieliśmy się za to zabierać teraz, kiedy rynki finansowe są rozchwiane, aktywa niepewne. Raczej na ten moment, przynajmniej w perspektywie rocznej, nie wracalibyśmy do tego - dodał Buda.
Likwidacja OFE "zamrożona" w Sejmie
Sejm był już na ostatniej prostej do przegłosowania projektu ustawy likwidującego OFE. 20 kwietnia 2021 roku miało się odbyć trzecie czytanie, ale punkt zdjęto z porządku obrad - przypomina tvn24.pl. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL poinformował TVN24, że to Solidarna Polska miała nie wyrazić zgody na likwidację Funduszy.
Rządowa ustawa zakładała, że zgromadzone w OFE pieniądze trafią domyślnie na prywatne nowo utworzone w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) albo - jeśli oszczędzający wyrażą taką wolę - na ich konta w ZUS.