Trwa ładowanie...
dyp0hdf

Lipcowa obniżka kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej - komunikat RPP (opinia)

03.07. Warszawa (PAP) - Lipcowa obniżka stóp procentowych NBP kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej - wynika z komunikatu po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki...

dyp0hdf
dyp0hdf

03.07. Warszawa (PAP) - Lipcowa obniżka stóp procentowych NBP kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej - wynika z komunikatu po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Poniżej opinie:

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (e-mail)

"W ocenie RPP napływające dane wskazują na utrzymywanie się niskiego wzrostu gospodarczego w Polsce, czemu towarzyszy brak presji płacowej i inflacyjnej. Po zapoznaniu się z najnowszą projekcją inflacji i PKB, gdzie ścieżki w jednym i drugim przypadku zostały obniżone w stosunku do projekcji marcowej, Rada uznała że jest przestrzeń do jeszcze jednej, ostatniej, obniżki stóp procentowych. Tym ruchem RPP postanowiła zakończyć cykl obniżek w Polsce.

dyp0hdf

Zgodnie z oczekiwaniami Rada wskazała w dzisiejszym komunikacie, że dokonaną dziś obniżką stóp procentowych zakończyła cykl łagodzenia polityki pieniężnej, rozpoczęty w listopadzie 2012 r. Stopy procentowe spadły od tamtego czasu łącznie o 225 pb. Rada uznała że dokonane złagodzenie polityki pieniężnej sprzyjać powinno ożywieniu gospodarczemu i ogranicza ryzyko kształtowania się inflacji poniżej celu. Prezes M.Belka poinformował, że RPP przechodzi obecnie do nieformalnego +neutralnego+ nastawienia w polityce pieniężnej i że stopy procentowe utrzymane zostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca tego roku.

Naszym zdaniem stopy procentowe utrzymane zostaną na obecnym poziomie co najmniej przez rok, a pierwsza podwyżka będzie miała miejsce najwcześniej we wrześniu 2014 r. Efekty dotychczasowych obniżek - jeśli chodzi o wzrost gospodarczy - widoczny będzie naszym zdaniem za 2-3 kwartały."

MICHAŁ DYBUŁA, BNP PARIBAS (e-mail)

"Na konferencji po posiedzeniu stwierdzono, że cykl luzowania jest zakończony i Rada przechodzi do pozycji neutralnej .(...) Kluczową przyczyną tak mocnego stanowiska Rady była z pewnością ostatnia korekta na rynku polskich obligacji oraz osłabienie złotego - napędzane przez oświadczenie FED ws. ograniczania QE"

dyp0hdf

GRZEGORZ MALISZEWSKI, BANK MILLENNIUM (e-mail)

"Tak jak się spodziewaliśmy ważnym argumentem za taką decyzją RPP były wyniki nowej projekcji inflacji i PKB, które wskazują na niższą ścieżkę inflacji i wzrostu gospodarczego w porównaniu z marcową projekcją. (...)

Kluczowy dla oczekiwań jest ostatni akapit komunikatu, w którym Rada stwierdza, iż dokonane od listopada 2012 r. znaczące obniżenie stóp procentowych NBP, sprzyja ożywieniu gospodarki i ogranicza ryzyko kształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego w średnim okresie. Natomiast podjęta na dzisiejszym posiedzeniu decyzja o obniżeniu stóp procentowych NBP kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Wymowa komunikatu jest zgodna z naszymi oczekiwaniami i jasno wskazuje, że dzisiejsza decyzja była ostatnią w cyklu. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach stopy procentowe będą utrzymywane na obecnym poziomie. Zdaniem prezesa NBP M. Belki stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie przynajmniej do końca bieżącego roku. W jego ocenie też zakończenie cyklu obniżek stóp stanowi pewien wyraz optymizmu RPP, która spodziewa się stopniowego ożywienia koniunktury. W ocenie prezesa polska gospodarka najgorsze ma za sobą.

dyp0hdf

Opinie przedstawione w komunikacie i na konferencji prasowej są zgodne z naszymi oczekiwaniami i utwierdzają nas w przekonaniu o stabilizacji stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Polityka pieniężna powinna być w najbliższych miesiącach nudna".

"Lipcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przyniosło rozstrzygnięcia w pełni wpisujące się w nasze i rynkowe oczekiwania. Stopy procentowe zostały obniżone o 25 pb. do poziomu 2,50 proc. dla kluczowej z nich, a jednocześnie Rada dobitnie zapowiedziała w komunikacie towarzyszącym decyzji, że dokonane dziś cięcie kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej.

dyp0hdf

Kluczowym argumentem przemawiającym za zakończeniem cyklu obniżek stóp procentowych jest skala dokonanych już cięć (225 pb) oraz potwierdzone nową projekcją inflacyjną oczekiwanie na stopniowe ożywienie koniunktury w II połowie bieżącego roku.

Warto jednak zauważyć, że sama projekcja, zarówno po stronie oczekiwanego kształtowania się inflacji, jak i PKB, plasuje się poniżej wskazań wcześniejszego raportu z marca. Do końca 2015 r. tempo wzrostu cen pozostawać będzie poniżej celu 2,5 procentowego celu inflacyjnego, chociaż w ramach dopuszczalnego przedziału wahań". (PAP)

nik/ ost/

dyp0hdf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyp0hdf