MAC ws. sytuacji hydrologicznej w kraju - stan na godz. 14.30 (komunikat)

...

19.04. Warszawa - MAC informuje:

Sytuacja na rzekach na terenie kraju nie powinna ulec pogorszeniu. W najbliższych dniach na większości rzek w kraju obserwować będziemy stabilizację stanu wody, a następnie powolne opadanie w obecnych strefach.

Z informacji przekazanych przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej wynika, że zbiorniki położone na obszarach administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej posiadają rezerwy powodziowe wymagane, bądź większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej.

Odnotowuje się nieznaczny wzrost dopływów do zbiorników. Nie przewiduje się zrzutów ze zbiorników powyżej nieszkodliwych. Urządzenia zrzutowe są sprawne.

Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej uwzględnia prognozy pogody. Zbiorniki dysponują rezerwami, w wielu miejscach ponad wymaganymi i są przygotowane na przejęcie wód roztopowych.

Na Zbiorniku Włocławek wielkość odpływu jest równa dopływowi. Na Zbiorniku Dębe utrzymywane jest piętrzenie na poziomie 78.52 m n.p.m. (tj. na poziomie minimalnego poziomu piętrzenia), a wielkość dopływu jest równoważona odpływem.

Ponadto poldery i zbiorniki suche (poza zbiornikiem suchym Międzygórze w zlewni Nysy Kłodzkiej, który nieznacznie spiętrza wodę) nie piętrzą wody.

W najbliższych dniach (prognoza na 19-22 kwietnia) na większości rzek w kraju powinna nastąpić stabilizacja stanu wody, a następnie powolne opadanie w obecnych strefach.

Ostrzeżenia 3 stopnia:

- Województwo pomorskie - ujściowy odcinek Wisły. W ujściowym odcinku Wisły (poniżej Tczewa) przewidywany jest dalszy wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych w Gdańsku Świbnie i powyżej stanów alarmowych w Gdańskiej Głowie i Przegalinie. Prognozowana sytuacja hydrometeorologiczna na Zatoce Gdańskiej (napełnienie Bałtyku w dniu 19.04.2013 wynosi 483 cm, przewidywany wiatr z sektora zachodniego, a następnie północnego, umiarkowany i słaby) nie spowoduje znaczących utrudnień w odpływie wody z Wisły do morza.

- Województwo pomorskie - Wisła. W ciągu najbliższych 48 godzin na Wiśle w rejonie Tczewa przewiduje się wzrost poziomu wody powyżej stanu alarmowego.

- Województwo kujawsko-pomorskie - Wisła. W ciągu najbliższej doby na Wiśle poniżej ujścia Brdy przewiduje się dalszy wzrost poziomu wody - w Chełmnie i Grudziądzu powyżej stanów alarmowych.

- Województwo mazowieckie - Bug. W ciągu najbliższych 48 godzin na Bugu w rejonie Frankopola przewiduje się wzrost poziomu wody powyżej stanu alarmowego.

- Województwo podlaskie - Bug. W ciągu najbliższych 48 godzin na Bugu we Frankopolu przewiduje się wzrost poziomu wody powyżej stanu alarmowego.

Obecnie nie występuje poważne zagrożenie powodziowe spowodowane sytuacją hydrologiczną i meteorologiczną, lecz mogą wystąpić lokalne podtopienia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)