Majowe transfery uczestników OFE
Na zmianę otwartego funduszu emerytalnego
(OFE) w trakcie majowej sesji transferowej zdecydowało się 84,9
tys. osób, tj. o 2,9 proc. więcej niż w lutym - podała w czwartek
firma Analizy Online.
Sesje transferowe odbywają się co kwartał. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na zmianę funduszu zdecydowało się 339,3 tys. osób, czyli 3 proc. uczestników. Do tej pory, od początku reformy, fundusze zmieniło 1,8 mln osób.
"Według naszych obliczeń, wartość środków, które przekazały sobie fundusze w trakcie drugiej tegorocznej sesji transferowej, przekroczyła 700 mln zł. To o 3 proc. więcej niż w lutym i blisko 40 proc. więcej niż w maju ubiegłego roku. To również rekordowa kwota w od momentu wdrożenia reformy" - czytamy w analizie.
Analitycy wskazują, że średnia wartość konta emerytalnego osoby decydującej się na zmianę OFE w maju wyniosła 8,2 tys. zł i była o 1,7 proc. niższa, niż przeciętna wartość rachunku emerytalnego z końca kwietnia 2006 r.
W majowej sesji transferowej liczba członków wzrosła w 4 funduszach. W największym stopniu skorzystał na majowych transferach Winterthur OFE. Wybiera go co czwarta osoba decydująca się na zmianę OFE, a liczba uczestników wzrosła o 16,2 tys. osób. To jednocześnie jedyny fundusz, który ma korzystne saldo wymiany z każdym z pozostałych 14 działających na rynku OFE - podały Analizy Online.
Dodatnie saldo odnotowano również przypadku funduszy ING NNP, Nordea i Generali. W gronie tym zabrakło Bankowego, Ergo Hestia i PZU Złota Jesień, które do tej pory na sesjach transferowych z reguły również powiększały liczbę uczestników.
W opinii analityków, w przypadku Bankowego na ostatecznym wyniku zaważyło pogorszenie bilansu wymiany z OFE Skarbiec Emerytura, Commercial Union i AIG. W przypadku OFE Ergo Hestia gorsze było saldo z funduszami Commercial Union, Skarbiec Emerytura, ING NNP oraz Witerthur. Ujemne saldo transferów w OFE PZU Złota Jesień to w znacznej mierze konsekwencja gorszego bilansu wymiany z Commercial Union i Winterthurem.
Spółka Analizy Online monitoruje rynek polskich i zagranicznych instytucji zbiorowego lokowania środków: funduszy inwestycyjnych, emerytalnych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.