Maleją dochody Polaków, ale nie wszystkich

Dochody pracującego Polaka i przedsiębiorcy maleją, a wzrastają rolnika i emeryta. W 2014 r. sytuacja związana z domowymi finansami również będzie pozastawiać wiele do życzenia. Szacowane wzrosty pensji będą jeszcze mniejsze

Maleją dochody Polaków, ale nie wszystkich

Polacy ogólnie biednieją

Od 2012r., po sześciu latach wzrostu realnych pensji, mamy do czynienia ze spadkiem dochodów. W zeszłym roku „na czysto” wyniósł 1278 zł na jedną osobę. Był realnie o 0,1 proc. niższy niż rok wcześniej. W tym roku będzie podobnie.

– Obawiam się, że w tym roku średni realny dochód rozporządzalny Polaków zmaleje po raz trzeci z rzędu – skomentowała na łamach „Rzeczpospolitej” Iga Magda, wiceprezes Instytutu Badań Strukturalnych.

Iga Magda twierdzi, że przyczyną takiego stanu rzeczy są zamrożone progi dochodowe, które powodują konieczność opłacania wyższego PIT od zarobków oraz brak nowych miejsc pracy i wysokie bezrobocie. Ostatnie dane opublikowane przez NBP mogą sugerować odwracanie się negatywnej tendencji na rynku pracy, jednak eksperci są ostrożni w ocenie tego zjawiska. Nie należy spodziewać się boomu w zatrudnieniu.

Jak wynika z danych GUS-u dochody najbardziej maleją przedsiębiorcom oraz osobom pracującym. Za to lepiej się powodzi tym, którzy żyją ze świadczeń społecznych (wzrost dochodów o 7,4 proc.), rolnikom i emerytom (wzrost o 0,9 proc.).

Kto może liczyć na podwyżkę?

W tym roku najwięcej zyskali pracownicy biurowi, których wynagrodzenia wzrosły o 4 proc. - wynika z badania Global Salary Increase Survey przeprowadzonego przez AON Hewitt. W przypadku członków zarządu, kierowników i specjalistów wyniósł on 3,9 proc. Wzrost wynagrodzeń pracowników fizycznych oszacowano z kolei na 3,8 proc. W 2014 roku podwyżki mają wynieść 3,7 proc. Odczują to w szczególności członkowie najwyższej kadry zarządzającej w przedsiębiorstwach. Bowiem to w tej grupie zawodowej planowane jest najczęściej zamrażanie płac. W związku z tym, ich podwyżki będą niższe niż wśród kierowników i specjalistów.

Na wiele nie mogą też liczyć pracownicy fizyczni. Różnica w wysokości planowanych podwyżek, w zależności tego czy uwzględni się w obliczeniach firmy, których nie planują ich przyznawać, wynosi zaledwie 0,4 proc.

Najmniejszych podwyżek można się spodziewać w firmach rodzinnych. Nasz rynek z rezerwą podchodzi do zapowiedzi ożywienia gospodarczego, stąd też nie deklaruje dużych wzrostów płac – informują eksperci AON Hewitt w oficjalnym komunikacie do wyników badań. Dodają oni w nim także, że obecnie przedsiębiorstwa unikają zwiększania stałych kosztów operacyjnych, jakimi by były podwyżki pensji. Zamiast tego, preferują wypłacanie pracownikom większych premii czy też nagród. W przypadku stanowisk związanych z pracą fizyczną, stałym elementem wynagrodzenia jest często tzw. premia regulaminowa.

Z badania wynika także, że do przeszłości odchodzi już indeksacja płac. Firmy chcą działać według nowoczesnych zasad i zwiększać wynagrodzenie tym, których praca jest najbardziej efektywna. Najlepsi mogą zyskać o wiele więcej niż firmowa średnia, natomiast najgorsi nie dostaną wcale podwyżek. Obecnie tylko 3,5 proc. spośród firm biorących udział w badaniu przyznaje podwyżki obowiązkowo. Jej średnia wysokość wynosi nieco powyżej 2 proc.

KK,JK,WP.PL

finansewynagrodzeniedochody

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (131)