Trwa ładowanie...
dpbb9vb

MF po IV sfinansowało 64 proc. potrzeb pożyczkowych na '12 pomniejszonych o zysk z NBP - Marczak

27.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów po kwietniu bieżącego roku sfinansowało 64 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych pomniejszonych o zysk z NBP w wysokości około 8,2...

Share
dpbb9vb

27.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów po kwietniu bieżącego roku sfinansowało 64 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych pomniejszonych o zysk z NBP w wysokości około 8,2 mld zł - poinformował w piątek Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. Dodał, że stan środków walutowych i złotowych na rezerwie płynnościowej na koniec tego miesiąca będzie miał wartość około 30 mld zł.

"Po kwietniu mamy sfinansowane 64 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa określanych jako dotychczasowa kwota pomniejszona o wysokość wpłaty do budżetu z zysku NBP" - powiedział Marczak.

Poinformował również, że na koniec kwietnia resort będzie posiadał około 30 mld zł środków złotowych i walutowych.

"Ograniczyliśmy wysokość rezerwy płynnościowej, przeznaczając część tej rezerwy na wykup i obsługę papierów skarbowych przypadających 25 kwietnia - w tym dniu na rynek wypłynęło netto 17,7 mld zł, z czego 13,2 mld zł do inwestorów krajowych" - poinformował Marczak.

dpbb9vb

MF w maju zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami redukuje podaż obligacji.

"Dodatkowo sytuacja budżetowa umożliwia rezygnację z przetargu bonów skarbowych. (...) Jeżeli sytuacja rynkowa nie ulegnie istotnej zmianie to zrezygnujemy również z podaży obligacji 2-letnich. Możemy więc zaoferować w maju tylko średnio- i długoterminowe obligacje stałoprocentowe, w tym nowy benchamrk 5-letni" - podkreśla szef departamentu w MF.

"W związku z dużą płynnością rynku oraz odpowiadając na sygnały inwestorów zmieniliśmy datę przetargu obligacji długoterminowych z 23 na 10 maja" - dodał.

Zgodnie z planem podaży SPW na najbliższy miesiąc, MF zaoferuje na przetargu 10 maja obligacje DS1021/WS0429 za 2,0-4,0 mld zł oraz 16 maja obligacje PS0417 także za 2,0-4,0 mld zł. Resort zaznaczył, że w przypadku istotnej zmiany sytuacji rynkowej możliwe jest rozszerzenie oferty obligacji na przetargu w dniu 10 maja o obligacje WZ0117, a na przetargu w dniu 16 maja o obligacje OK0714.

dpbb9vb

Marczak poinformował również, że w marcu portfel papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 3,0 mld zł (w tym obligacji o 3,2 mld zł), osiągając rekordowy poziom 163,5 mld zł (w tym 163,2 mld zł obligacji).

"W I kw. inwestorzy zagranicznych zwiększyli zasoby papierów skarbowych o 9,3 mld zł (10,7 mld zł obligacji). W kwietniu portfel inwestorów zagranicznych może uleć zmniejszeniu ze względu na wykup obligacji PS0412, których inwestorzy zagraniczni posiadali na koniec zeszłego roku 12,6 mld zł. Z tej kwoty ponad 80 proc. zrolowali do 25 kwietnia" - powiedział. (PAP)

bg/ asa/

dpbb9vb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpbb9vb
dpbb9vb