Trwa ładowanie...
dporxgx

MF sfinansował już 7 proc. potrzeb pożyczkowych na 2011 r. - Marczak

30.12. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów sfinansowało już 7 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych brutto wynoszących 167,5 mld zł - poinformował Piotr Marczak, dyrektor...
Share
dporxgx

30.12. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów sfinansowało już 7 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych brutto wynoszących 167,5 mld zł - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF. Dodał także, że resort chciałby w 2011 roku szybciej finansować potrzeby pożyczkowe zarówno na rynku krajowym i zagranicznym.

"Pomimo wykorzystania w grudniu części rezerw środków złotowych i walutowych na zmniejszenie długu w nowy rok wchodzimy z bezpieczną rezerwą ok. 15 mld zł. Jednocześnie operacje przedterminowego odkupu bonów, przetargi zamiany i dobra sytuacja budżetowa pozwoliła już w tym roku sfinansować ok. 7 proc. przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych brutto, które zgodnie z projektem ustawy budżetowej wynoszą 167,5 mld zł" - poinformował dziennikarzy Marczak.

"Jeżeli sytuacja rynkowa pozwoli chcielibyśmy finansować potrzeby pożyczkowe w szybszym tempie, niż wynikałoby to z upływu czasu. Dotyczy to zarówno rynku krajowego, jak i zagranicznego" - dodał.

dporxgx

Marczak poinformował także, że dodatkowo w połowie przyszłego roku w dyspozycji MF znajdą się środki z konsolidacji zarządzania płynnością jednostek sektora finansów publicznych.

Komentując plan podaży SPW na I kw. dyrektor departamentu w MF poinformował, że dobra sytuacja płynnościowa budżetu pozwala nie absorbować inwestorów w pierwszy roboczy dzień nowego roku i nie przeprowadzać 3 stycznia przetargu bonów skarbowych.

"Planujemy przeprowadzenie pozostałych aukcji w styczniu i w całym I kw. zgodnie z ogłoszonym kalendarzem przetargów na 2011 r." - powiedział Marczak.

"Na I kw. 2011 r. założyliśmy podaż obligacji w przedziale 17-27 mld zł, czyli mniejszym niż wyniosła sprzedaż w I kw. 2010 r. Podaż bonów skarbowych określiliśmy na 12-18 mld zł, z czego 3-6 mld zł dotyczy bonów zapadających jeszcze w 2011 r. Jest to podaż zbliżona do sprzedaży w I kw. 2010 r." - dodał.

dporxgx

"Struktura podaży obligacji w styczniu odzwierciedla obecne preferencje inwestorów, zainteresowanych głównie obligacjami średnioterminowymi" - podkreślił.

Z informacji przekazanych przez dyrektora Departamentu Długu Publicznego wynika także, że w listopadzie br. portfel papierów skarbowych u inwestorów zagranicznych ponownie wzrósł, tym razem o 1,5 mld zł, i osiągnął rekordowy poziom 127,9 mld zł.

"Od początku roku portfel ten zwiększył się o 46,1 mld zł. W grudniu również widzimy zaangażowania inwestorów zagranicznych na rynku długu" - powiedział Marczak. (PAP)

bg/ asa/

dporxgx

Podziel się opinią

Share
dporxgx
dporxgx