Trwa ładowanie...
d3mcm9p
d3mcm9p

MF widzi duże zainteresowanie obligacjami 5-letnimi, mniejsze 2- letnimi - Marczak z MF

29.5.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów widzi duży zainteresowanie ze strony inwestorów obligacjami 5-letnimi i nieco mniejsze 2-letnimi. Przetarg obligacji 10/20-letnich w...
Share
d3mcm9p

29.5.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów widzi duży zainteresowanie ze strony inwestorów obligacjami 5-letnimi i nieco mniejsze 2-letnimi. Przetarg obligacji 10/20-letnich w czerwcu nie jest przesądzony - ocenił w rozmowie z PAP Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego MF.

"Podaż papierów skarbowych w czerwcu będzie zbliżona do sprzedaży w maju br. Z sondażu rynku wynika, że największe zainteresowanie inwestorów dotyczy obligacji 5-letnich i w nieco mniejszym stopniu 2-letnich" - powiedział PAP Marczak.

"Przetarg obligacji długoterminowych (10/20-letnich) nie jest przesądzony - jego przeprowadzenie uzależnione będzie od warunków rynkowych. Tradycyjnie też podobne zastrzeżenie dotyczy przetargu zamiany" - dodał.

d3mcm9p

Marczak podkreślił także, że wpływy ze sprzedaży bonów sfinansują przypadające w czerwcu wykupy bonów.

Dyrektor departamentu MF poinformował również, że stan środków złotowych i walutowych w dyspozycji Ministra Finansów wyniesie na koniec maja ok. 18 mld zł.

Finansowanie potrzeb pożyczkowych przebiega zgodnie z planem - ocenił Marczak.

"Do maja sfinansowano prawie 50 proc. tych potrzeb, bez pogorszenia struktury długu. Średnia zapadalność długu krajowego na koniec maja wzrosła do 4,26 z 4,23 na koniec 2008 r." - powiedział.

d3mcm9p

"Po czerwcu sfinansowane zostanie 95 proc. zapadającego w 2009 r. długu zagranicznego i 74 proc. kosztów jego obsługi" - dodał.

Marczak podkreślił także, że w kwietniu br. nastąpił największy od października 2007 r. napływ na rynek papierów skarbowych kapitału zagranicznego, który wyniósł 4,3 mld zł.

"W maju wykupiliśmy od inwestorów zagranicznych zapadające obligacje o wartości 3,1 mld zł. Pomimo to wartość papierów skarbowych w portfelach inwestorów zagranicznych uległa niewielkiej zmianie" - powiedział.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ jtt/

d3mcm9p

Podziel się opinią

Share
d3mcm9p
d3mcm9p