MI: międzynarodowa konferencja Via Carpatia w Łańcucie (komunikat)

...

19.10. Warszawa - Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury informuje:

22 października 2010 r. na Zamku w Łańcucie odbędzie się międzynarodowa konferencja "Via Carpatia". Celem spotkania jest formalne przystąpienie do projektu trzech państw: Bułgarii, Grecji i Rumunii, co nastąpi w wyniku podpisania deklaracji "Via Carpatia". Wśród państw, które już przystąpiły do inicjatywy, znajdują się: Węgry, Słowacja, Polska, Litwa.

Wśród gości zaproszonych na konferencję są ministrowie ds. transportu Węgier, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Litwy, minister rozwoju regionalnego Rzeczypospolitej Polskiej, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. W konferencji wezmą również udział władze samorządowe oraz parlamentarzyści z tych regionów Polski, przez które przebiega szlak "Via Carpatia": z woj. podlaskiego, woj. mazowieckiego, woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Gospodarzem spotkania będzie minister infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz władze regionu podkarpackiego.

W trakcie konferencji odbędzie się również spotkanie panelowe z udziałem władz rządowych i samorządowych nt. "Szlak Via Carpatia jako element zintegrowanego i spójnego systemu transportowego UE - korzyści dla regionów".


"Via Carpatia" stanowi formę wielostronnej współpracy międzynarodowej, której celem jest modernizacja i rozbudowa drogowego szlaku tranzytowego łączącego Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Inicjatywa ta została sformalizowana 27 października 2006 r. poprzez podpisanie Deklaracji Łańcuckiej przez ministrów transportu Litwy, Polski, Słowacji i Węgier. Podpisanie deklaracji zostało zainicjowane przez stronę polską.

Jest to inicjatywa strony polskiej z jesieni 2006 r., dotycząca rozwoju szlaku drogowego z Kowna do Debreczyna (i ew. dalej na południe)
nazwanego "Via Carpatia", którego częścią na terytorium Polski będzie planowana droga S-8 i S-19 (Budzisko - Suwałki - Choroszcz (Białystok) - Lublin - Rzeszów - Barwinek). Ma na celu aktywizację gospodarczą słabiej rozwiniętych wschodnich regionów UE. Pomysł ten spotkał się z szerokim poparciem krajów Europy Środkowej, będących nowymi członkami UE.

W 2008 roku również Rumunia, Bułgaria i Grecja złożyły wniosek o przyłączenie się do tej inicjatywy, która w przyszłości stanowiłaby alternatywny szlak transportowy, prowadzący wzdłuż granicy wschodniej UE, z Europy Środkowej do Azji, krzyżujący się z korytarzami prowadzącymi z Europy Zachodniej do Rosji. Szlak ten łączyłby się przez porty Morza Czarnego ze szlakiem TRACECA (Korytarz Transportowy Europa - Kaukaz - Azja).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
konferencjatransportue

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)