Mieli w planach napad na restaurację. Nastolatek z plastikowym pistoletem

W Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie) trójka nastolatków wpadła na pomysł sterroryzowania obsługi jednej z restauracji. Chcąc ich zastraszyć, 17-latek wyjął w pewnym momencie plastikową atrapę broni.

Nastolatkowie chcieli sterroryzować obsługę restauracji
Nastolatkowie chcieli sterroryzować obsługę restauracji
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

Zdarzenie miało miejsce w niedzielę. Trójka znajomych w wieku 16 i 17 lat wpadła na pomysł sterroryzowania "bronią" obsługi jednej z elbląskich restauracji. Napad nie udał się ponieważ 17-latek trzymający plastykową atrapę broni został w zdecydowany sposób wyprowadzony na zewnątrz przez pracownika restauracji zaraz po tym jak zagroził wyjętym pistoletem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Technologia zastąpi pracowników? Trzeba być gotowym na zmiany

Odpowiedzą przed sądem

W poniedziałek (30.11) cała trójka została zatrzymana przez policjantów. Dwaj 16-latkowie odpowiedzą za swój czyn przed sądem rodzinnym. 17-latek będzie natomiast odpowiadał jak osoba dorosła. O dalszym losie nastolatków zadecyduje sąd. Za rozbój kodeks karny przewiduje karę od 2 do 15 lat pozbawienia wolności.

Mało kto z nas wie, jak należy zachować się podczas napadu, czy rabunku. Jest wiele zaleceń i przeciwwskazań. Napady często połączone są z agresją, użyciem przemocy. W takiej sytuacji osoba napadnięta może być zmuszana do różnych zachowań wbrew sobie. Do napadu, rozboju zaliczamy taką sytuację, w której sprawca doprowadza pokrzywdzonego do nieprzytomności bądź bezsilności, a następnie ją okrada.

Napad to występek (czyn zabroniony), za który grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat, w zależności od stopnia szkodliwości oraz użycia niebezpiecznego narzędzia np. noża, broni palnej. Śląscy policjanci apelują o rozwagę i ostrożność, a także przypominają, co należy zrobić w sytuacji zagrożenia.

Co robić gdy staliśmy się ofiarą napadu?

  • Nie wpadaj w panikę, postaraj się myśleć trzeźwo.
  • W przypadku ataku analizuj, czy jesteś w stanie odeprzeć atak. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej cech charakterystycznych napastnika.
  • Jeśli zostałaś bezpośrednio zaatakowany np. na ulicy, zwlekaj na czasie, aby znaleźć drogę ucieczki.
  • Gdy nie masz drogi odwrotu, alarmuj otoczenie. Krzycz, wzywając jakiejkolwiek pomocy np.: "Pali się!" bo wtedy kogoś to zainteresuje.
  • Jeśli zostaniesz zaatakowany, masz prawo się bronić. Użyj czegokolwiek, aby ten atak odeprzeć: parasolki, obcasa buta, lakieru w sprayu, kluczy itp. Gdy walczysz o swoje zdrowie lub życie twoje, prawo do samoobrony jest bardzo szerokie.

W przypadku, gdy atak napastnika się udał, powinniśmy udać się do najbliższego Komisariatu Policji. Im dłużej będziesz zwlekać, tym trudniej będzie złapać sprawcę Policji. "Pomyśl, że może on napadać na inne osoby. Jeśli nie będziesz mógł przyjść zadzwoń. Funkcjonariusze Policji przyjadą do Ciebie" - ostrzegają policjanci.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)